Kamuoyuna Duyuru


 

Son zamanlarda üzüntü ve şaşkınlıkla TSK nın gıda tedariğine dair uygulamalarından kaynaklanan yanlışlara dair haberleri duymaktayız.

Söz konusu Gıda olunca Veteriner Hekimler olarak sessiz kalma şansımız yoktur. Dolayısıyla yaşanan son olaylarda da görüldüğü üzere gıda konusu çok stratejik bir öneme sahiptir çünkü doğrudan insan sağlığına yön verir.

Ülke güvenliği için stratejik olan Türk Silahlı Kuvvetlerindeki gıda güvenliği ise çok daha önemlidir. Yıllardır NATO standartlarına uygun olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Veteriner Sağlık Dairesi Başkanlığı altında A ve B tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlıkları bulunmakta iken bu yapılanma bozulmuştur. Bundan sonrasında denetim mekanizması da aksamıştır.

Gündeme yansıdığı şekli ile TSK da İhale usulü yapılan alımlarda da ne yazık ki özenli ve özellikli teknik şartnameler hazırlanmaması sonucunda zaten doğru denetim mekanizması da olmadığından gerek zehirlenme vakaları gerekse uygun olmayan etlerin tüketimi kaçınılmaz olmuştur.

Bu noktada Odamızın önerilerini de başlıklar halinde paylaşıyoruz.

–          Öncelikle kontrol ve denetim mekanizmasını yeniden kurarak A ve B Tipi Gıda Kontrol Müfreze Komutanlıklarının oluşturulması gerekmektedir.

–          Gıda güvenliği halk sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Halk Sağlığında da Veteriner Halk Sağlığı ve Tek Tıp uygulamaları bağlamında Veteriner Hekimlerin uzmanlıkları dikkate alınmalıdır.

–          Türk Silahlı Kuvvetleri Gıda tedariğinde idari ve teknik şartnamelerde gıda güvenliğinin yanı sıra, gıda ve su kaynaklı sabotajlardan korunma açısından kamu ihale mevzuatlarında ayrıcalık tanınmalıdır.

–          Toplam kalite yönetimi HACCP gereği ve ilgili mevzuat uyarınca tedarikçinin değerlendirme prosedürü olmalıdır.

–          Dışarıdan alım yapılacaksa tedarikçinin üretim aşamasından, numune alımı, analizi, işletmenin mevzuata uygunluğunun belgeleri ve alt yapısı dahil her açıdan incelenmesi gerekmektedir.

–          Konserve türü özel üretimlerde önceden olduğu gibi üretime nezaret, üretimden numune alınması ve uygunluğunun analizle desteklenmesi önemlidir.

–          Et muayenesinin mezbahalarda yerinde kesim öncesi ve sonrası muayene şeklinde askeri veteriner hekimlerce yapılması uygulamasına yeniden dönülmelidir.

–          Gıda alımına yönelik muayene ve kabul komisyonlarının üyelerinin tamamı AB mevzuatı ve NATO standartlarına uygun şekilde gıda güvenliği ve epidemiyolojisi konusunda uzman meslek yetkililerinden oluşturulmalıdır.

–          Mal alımları ve muayene hizmetleri yönergesinde değişiklik yapılarak itiraz analizlerinin yeniden Gıda Kontrol Müfreze Komutanlıkları laboratuarlarında yaptırılması gerekmektedir.

–          Hazır yemek hizmetinin terk edilmesi, birlik mutfaklarına yeniden savaşta da hizmet vermeye yönelik olarak tekrar işlerlik kazandırılması zorunludur.

–          Sabotaj ihtimallerine karşılık Gıda Savunma Sistemi kurulmalıdır.

–          Jandarma Genel Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Birliklerinde Veteriner Gıda Kontrol ve Hijyen Denetim Subayı kadroları oluşturulmalıdır.

–          Veteriner Hekim Yedek Subay kaynaklarının etkin şekilde değerlendirilerek kısa dönem yerine Yedek Subay olarak askerlik hizmetine alınma oranlarının artırılması, Veteriner Hekim Muvazzaf Subay atanamayan kadroların Veteriner Hekim Yedek Subaylarca desteklenmesi sağlanmalıdır.

Basın Açıklamasında yer verdiğimiz konular yetkililer tarafından bilinmektedir. Gıda Güvenliğine dair sorunlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yaşandığında o sorunlar yalnız güvenli gıda sorunu olmaktan çıkar Ulusal Güvenlik sorunu haline gelir.

Bu nedenle tüm yetkililer üzerine düşen vicdani ve vatani görevi yerine getirmeli, Türk Silahlı Kuvvetlerinde gıda konusunda yapılan yanlışların yenilerine fırsat verilmemelidir.

 

  1. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına


Yazan - 22 Aralık 2017. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x