Kanada’da Devlet Hububat Pazarından Çekildi


Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, ülke genelindeki hububat pazarını kontrol eden devlet tekelinin 2012 yılında kalkacağını açıkladı.

Uygulamanın hayata geçeceği tarihi açıklarken “gecikmiş bir tarihi değişim” ifadelerini kullandı

Federal Tarım Bakanı Gerry Ritz, 1935 yılında kurulan Kanada Buğday Kurulu’nun elinde bulunan buğday tekelinin 2012 Ağustos ayında kaldırılacağını açıklamış, bir grup üretici ise referandum yaparak bu karara itiraz etmişti.

Saskatchewan eyaletinin başkenti Regina’da konuşan Başbakan Harper, buna ilişkin yasal düzenlemenin yakında tamamlanacağını belirterek tartışmaya son noktayı koydu.

Harper, ”Hububattaki bu gecikmiş tarihi değişimi, önümüzdeki Ağustos ayında başlayacak yeni ürün yılına kadar gerçekleştireceğiz” dedi. Harper, yeni düzenlemenin Kanadalı üreticilere, rekabetçi ortamda yeni pazar fırsatlarını da beraberinde getireceğini kaydetti.

Kanada, hububat ve gıdada dünyanın önde gelen üretici ülkeleri arasında yer alıyor.

Öte yandan, Kanada İstatistik Kurumu, bu yıl olumlu mevsim şartları sayesinde buğday, arpa, soya, kanola ve diğer ürünlerde beklenenden ortalama yüzde 3 daha fazla ürün elde edildiğini açıkladı.

Kanada’da bu yıl buğday rekoltesinin 24 milyon ton, kanola rekoltesinin 13,4 milyon ton, yulaf rekoltesinin ise 2,85 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor. AA


Yazan - 9 Ekim 2011. Kategori YEM & KATKI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x