Kanatlı Dünyamızın “Duayeni”nin Eğitim Seferberliği


Mudurnu Tavukçuluk Şirketinin kurucuları Tevfik Türesin ve Süreyya Astarcı(Çiftlik Dregisi arşivi)

Mudurnu Tavukçuluk Şirketinin kurucuları Tevfik Türesin ve Süreyya Astarcı(Çiftlik Dergisi arşivi)

 

Bir zamanlar sektörümüzün rüya firmalarından biri olan Mudurnu Tavukçuluk firmasının Tevfik Türesin ile birlikte kurucularından Süreyya Astarcı eğitime verdiği katkılarından dolayı Mudurnu’da saygı ile anılıyor.

TBMM Başkanı Köksal Toptan Süreyya Astarcı'ya plaket verirken

TBMM Başkanı Köksal Toptan Süreyya Astarcı’ya plaket verirken

Mudurnu Tavukçuluk şirketinin devredilmesinin ardından başka ticaret alanlarında adını duyuran Süreyya Astarcı,Mudurnu eski hastane binalarında Mudurnu Yüksek Okulu’nun ilk temelini attı.

Kuruluşunun ilk yıllarında sadece tavukçuluk programı ile eğitime başlayan Mudurnu Yüksek Okulu yıllar sonra ilk mezunlarını verdiğinde yeni okul yaptırma fikri ortaya atıldı.
Adını tavukçuluk sektöründeki atılımları ile duyuran Mudurnu kenti Hyırsever işadamı Süreyya Astarcı’nın yeni okul binaları yaptırma girişimleri için Mudurnu M.Y.O. Yaptırma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği  kuruldu. Derneğin başkanlığına da Aydın Özpelit getirildi.
Süreyya Astarcı Mudurnu Tavukçuluk Bşk.Zühal Daştan ile

Süreyya Astarcı Mudurnu Tavukçuluk Bşk.Zühal Daştan ile

Mudurnu M.Y.O. Yaptırma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Gençlik Spor  Genel Müdürlüğü’ne ait Belediye tarafından kullanılan hayvan pazarı’nın arsası okul yapımı için güzel bir yerdi.Gerekli izinler  Süreyya Astarcı’nın girişimleri ile alındı.Devlet Bakanı M.Ali ŞAHİN imzalı , bu yerin üniversite yapımı için devredildiğini içeren bir faks geldi ve okul inşaatları Süreyya ASTARCI tarafından yaptırılmaya başlandı.1.bina,2.bina,3.bina derken koca bir kampüs haline geldi. A.İ.B.Ü. Senatosu tarafından Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksek Okulu ismi verildi.

Yüksekokul şu anda derslikleri,laboratuvarları,idari binası,uygulama kümesi,depoları,yemekhane ve kantin gibi sosyal tesisleri ile tüm ihtiyaçları karşılayacak vaziyettedir.Okul yaklaşık 30 akademik,10 idari,4 yardımcı,4 güvenlik personeli ile 7 ön lisans programındaki 400 öğrenciye öğretim hizmeti vermektedir.
Mudurnu şehir merkezi nüfusunun 5000 olduğu düşünüldüğünde üniversite öğrenci sayısının 500 lere yaklaşması % 10 luk bir ticari potansiyel demektir.Yerel seçimlerde tüm adayların seçim broşürlerinde yer alan ‘’ öğrenci kenti olacağız’’ gibi projelerin bu dönemlerde hayata geçirilmesi ve uygulanması bekleniyor.
Kaymakamlık,Belediye,A.İ.B.Ü., YURTKUR, Kızılay,Esnaf odaları  gibi diğer  S.T.Kuruluşlarının acilen bir toplantı yapıp ; ilçede yetersiz olan yurt kapasitesi ve barınma ihtiyacının karşılanması için çalışma yapmaları gerekmektedir.Kayıt için gelen aileler çocuklarına yurt ve kiralık ev bulamazlarsa kayıtlarını sildirmek zorunda kalabilirler.Bu da ilçe ve okulun  imajı için hiç de iyi olmayacağı  kesin.
Yüksekokulumuzdaki  programlar  hiçde önemsenmeyecek bölümler değildir; aksine Mudurnu gibi tavukçuluğun Türkiye deki ismi olan bir ilçede Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği,turizm faaliyetlerine yeni başlamış bir ilçede Turizm ve Otel işletmeciliği,tescilli tarihi ev ve kültürel varlıkları olan bir ilçede Mimari Restorasyon,tarım potansiyeli çok iyi hayvancılık sektörü gelişmiş 81 muhtarlığı olan bir ilçede Organik Tarım,Yurdumuzun en kalteli ve en büyük ormanlarına sahip bir ilçede Ormancılık ve Orman Ürünleri,orman göl yayla ve dağlarında kekik,adaçayı,kuşburnu,ıhlamur ve daha sayamadığım bir çok endemik ve şifalı bitkilere sahip bir ilçede Tıbbi ve Aromatik Bitkiler,ve ayrıca  İşletme Yönetimi  gibi önlisans programları açılmıştır.Açıldığı günden bu yana yurdun değişik bölgelerinden bir çok öğrenci mezun etmiş bir okula daha çok sahip çıkılması,desteklenmesi gerekmektedir.
Hayırsever  İşadamı  Süreyya  ASTARCI tarafından yaptırılan,mülkiyeti  Belediyeye  ait olan ve Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) tarafından işletilen yurt kalite ve hizmet olarak Türkiye nin sayılı yurtları arasındadır.Ancak  öğrenci kapasitesinin artması ,ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı nın yeni hizmet politikasında yurtlarda 5 yıldızlı otel konforu sunulacağı ,ranzasız tekli baza şeklinde yeni bir düzenleme haberlerini okumaktayız.Bu sistem uygulanırsa yurt kapasitesi yarı yarıya düşecektir.Böylece yeni barınma sorunlarının ortaya çıkması aşikardır.

Yazan - 5 Eylül 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x