Kutlusan kanatlı ekipmanında dünya markası olma yolunda


İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kutlusan Makine, kendi Ar-Ge ekibinin ürettiği ekipmanlarla, dünya markası olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Kutlusan’ın patentli kafes sistemleri, verimliliğiyle öne çıkıyor ve tavukçuluk sektöründe yüzde 60 pazar payına sahip. 1996’da Mustafa Büyükkutlu tarafından kurulan şirketin hikâyesi, Kayseri’deki tavuk çiftliğiyle başlıyor. Aslen veteriner teknisyeni olan Büyükkutlu, çiftliğine kafes satın almak için Hollanda’nın bu alandaki ünlü firması Rijwers’e gider. Firma sahibi ise ona Türkiye’de bu işi beraber yapmayı önerir. Bunun üzerine Kutlusan’ı kuran Büyükkutlu, Rijwers’in lisansıyla üretime başlar.

Kendi Ar-Ge ekibini kurarak, 5 yıl içinde yerli üretime geçiş yapan Kutlusan, yerli kafes ve yumurta üretim ekipmanlarını Türkiye’de ilk kez üreten ve satan şirketlerden biri haline geldi. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükkutlu, ürettikleri yüksek teknolojili ekipmanlar sayesinde yumurta ve etlik piliç üretiminin gelişmesine önemli katkılar sağladıklarını vurguladı. İhracat kadar, iç piyasada beyaz et ve yumurta tüketiminin hızla artması, şirketlerin bu sektöre ilgisini de artırıyor. 2000’li yıllarda Türkiye’de kişi başı yıllık yumurta tüketimi sadece 80-90 adetken, bu rakam 2011’de 240 adede çıktı. Talep artışı, arz artışını da beraberinde getiriyor. Ülkedeki günlük yumurta üretimi kısa süre içinde 20 milyondan 68 milyon adede yükseldi. Mustafa Büyükkutlu’ya göre, son dönemde yumurta fiyatlarının artmasının ilk sebebi, hem iç piyasa hem de çevre ülkelerdeki talep patlaması. İkinci sebepse maliyetlerdeki artış. Önceden bir yumurta üreticiye 12 kuruşa mal olurken, hammadde fiyatlarının artmasıyla bu rakam şimdi 14,5 kuruşa yükselmiş durumda.

Kutlusan, yumurta üretim ekipmanlarının yanı sıra beyaz et üretim tesisleri ve modern tavuk kafesleri de imal ediyor. Büyükkutlu, hayvan refahını ön planda tutan, bu sebeple et ve yumurtanın lezzetini olumlu etkileyen, 12 katlı ve 260 bin tavuk kapasiteli kafesleri, dünyada üretebilen iki firmadan biri olduklarını ifade etti. Kutlusan’ın Ar-Ge çalışmasıyla geliştirdiği hijyenik piliç eti üretim kafesleri, sektördeki bütün önemli markalar tarafından kullanılıyor. Bu alanda daha önce sanayicilerin yüzde 80 dışa bağımlı olduğuna işaret eden Mustafa Büyükkutlu, “Şimdi bu bağımlılık yüzde 10’a geriledi. Bizim üretimimizde ithal payı sadece yüzde 7.” dedi.

Kutlusan Makine, ürünlerini aralarında Çin, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Avustralya’nın da bulunduğu 38 ülkeye ihraç ediyor. Şirketin İran, Mısır ve Cezayir’de bayileri var. 2012’deki satış hedefinin yarısını şimdiden gerçekleştirdiklerini belirten Mustafa Büyükkutlu, “Ar-Ge bölümünde 13 mühendis ve teknik elemanla çalışıyoruz. Başından beri çıtayı hep yüksek tuttuk. 12 katlı kafesi dünyada yapan ilk firma olduk.” ifadesini kullandı. Halen 400 kişiyi istihdam eden Kutlusan Makine’nin 2011 yılındaki cirosu 51 milyon lira


Yazan - 21 Şubat 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x