Kanatlı Sektörü Temsilcileri Bakanlıkta


3597e61b-c4ca-4a17-b8ef-a6841a2068a6

 

 

 

Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birlikleri Başkan ve Başkan Vekilleri , Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Faruk Çelik ve milletvekillerinde katılımı ile sektörün güncel durumunu ve sıkıntılarını konuştular.

 

Bu konuda açıklama yapan Türkiye Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birlikleri Sözcüsü  Ahmet İncika görüşmenin detaylarını belirtti:

 

 

“ Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birlikleri Başkan ve Başkan Vekilleri olarak, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda  Sayın Bakanımız Faruk Çelik Bey ve değerli milletvekillerimizin de katılımı ile sektörün güncel durumunu ve sıkıntılarını konuştuk.

 

Kendileri ile görüşmemizde, Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Yetiştiricilerinin ekonomik olarak çok zor günlerden geçtiğini,  Entegrelerin pazar sıkıntısından dolayı yetiştirici fiyatlarında bir iyileştirme yapamadığını, bunun da artan  maliyetlerin karşısında biz yetiştiricileri çok zor durumda bıraktığını, bankalara olan borçlarımızı ödeyemez duruma geldiğimizi kendilerine ifade ettik. Buna istinaden, yetiştiricilerimizin Ziraat Bankasına olan borçlarının bir yıl ötelenmesini ve özel bankalardan almış oldukları kredilerinin Refinans yöntemi ile Ziraat Bankasına aktarılmasını talep ettik.

 

Çok sayıda yeni kümesin yapılması, buna bağlı olarak ihracatı da baz alarak artırılan beyaz et üretimi yüzünden bozulan beyaz et satışındaki arz ve talep dengesinin yeniden sağlanmasını konusunda ivedilikle çalışmalar yapılması hususunu aktardık. Konuya istinaden Beyaz et Sektörü Entegrasyonu için ihracat desteği ve ilintili olarak navlun desteğine ihtiyaç olduğunu, bu sağlanır ise ihracatın artacağını ve Entegre Firmaların ve buna bağlı olarak çalışan tüm tedarikçilerin de maddi olarak rahat bir nefes almaya başlayacağını, var olan ekonomik sıkıntıların bir nebze bertaraf edileceğini ifade ettik.

IMG_8778

Üreticilerimizin pahalı elektrik ve pahalı yakacak sorunu olduğunu ve bunun bir an evvel iyileştirilmesi gerektiğini, tarımsal uygulamaları destekleyen elektrik tarifelerinin ve vadeye yayılmış yakıt ödemelerinin uygulanmasıyla biz yetiştiricilerini rahat bir nefes alacağını İfade ettik. Mevcut tesislerimizin ıslah, rehabilitasyon ve modernizasyonu için hibe ve destek istediğimizi kendilerine aktardık.

 

Türkiye genelinde bazı bölgelerimizde mevcut kümeslerin boş kaldığı, civciv girişlerinin olmadığı, problemin çözümü için kendilerinden Entegreler nezdinde girişim ve desteklerini talep ettik.

 

Sayın Bakanımız notlarını alarak gerekenin yapılacağı konusunda bizleri bilgilendirdiler. Tartışılan konular ve aktarılan sorunlar adına çok verimli bir toplantı olduğunu; yukarıdaki metnimizin tarafınızca yayınlanarak kamuya konu ile ilgili bilgilendirmenin yapılmasını, sizin aracılığınız ile “Sayın Bakanımıza bize verdikleri desteklerinden dolayı” teşekkürlerimizi bir kez daha ifade etmek istedik.”

 

 

Türkiye Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birlikleri Sözcüsü.    Ahmet İncika

 

 

 


Yazan - 14 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x