Kanatlı Sektörü’nün Duayenlerinden Hacı Yusuf Yar’ı Kaybettik.


1

 

SERDAR KONURALP

 

 

 

Türkiye’de ve Bolu’da entegre tavukçuluğu 70′li yıllarda ilk başlatan kişi olarak tavukçuluk endüstrisinin literatürüne geçen Hacı Yusuf Yar yaşamını yitirdi.

 

Hacı Yusuf Yar , Hacı Mehmet Yar ve Merhume Fethiye Yar’ın oğulları, Merhum İsmail Yar, Merhum Hüseyin Yar ve Merhume Fatma Kargun’un kardeşleri, İlyas Yar, Fethiye Şahin ve Elif Koçer’in babaları, Merhume Hacı Fatma Yar’ın eşi  ve  Eski tavukçularımızdan Bolu Gündem Gazetesi Genel YayınYönetmeni Süha ALPARSLAN’ın dayısı idi.

 

 

1970′li yıllarda sahibi olduğu yem fabrikası ile etlik piliç yetiştiriciliğine yönelen Yusuf Yar, Yığılca, Akçakoca, Göynük ve Mudurnu’da küçük üretici olan köylülerle birlikte 1000-1500 civciv kapasiteli kümeslerde piliç üretimini başlattı.

 

 

 Hacı Yusuf Yar Bolu Belediyesinden de plaket almıştı


Hacı Yusuf Yar Bolu Belediyesinden de plaket almıştı

 

Giderek yaygınlaşan model ORKÖY kredileri ile de desteklenmeye başlanınca giderek büyüdü. “Entegre Tavukçuluk Modeli” giderek ilçe köylülerinin başlıca geçim kaynağı haline geldi. Ancak gelişmekte olan Türkiye ekonomisinde yaşanan krizler, enflasyonist dönemler, döviz yokluğundan ithalatta yaşanan sıkıntılar, 1981 yılında Türkiye’de yaşanan banker skandalı neticesi devletin ve özel sektörün kredi musluklarını kapatması o günlerde Hacı Yusuf Yar’ı da ekonomik krize soktu.

DİĞER HABERLER
Hindi Yemekleri İle Yarıştılar

 

 

 

 

Ekonomik krize dayanabilme olanakları varken, sisteme sinirlenerek ülkeyi terk eden Hacı Yusuf Yar uzun süre Mekke ve Medine’de yaşadı.

 

 

Eşinin rahatsızlığı nedeni ile Bolu’ya geri dönen Yar şirketlerinin ve mal varlıklarının alacaklılar tarafından tarumar edildiğini görünce köşesine çekildi.

 

 

Bütün mal varlığını kaybeden hayata küsen Yusuf Yar, kiralık bir evde yaşadı ve emekli maaşı ile de ameliyatlarla ,hastalıklarla boğuştu.

 

 

Hacı Yusuf Yar son günlerinde sürekli yanında olan ve her konuda yardımcı olan kişileri de açıkladı “Benim iki aslanım var” diyen Yar “Bana yıllardır maddi manevi destek olan Erpiliç’in sahibi Ali Ericek ve Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’nin Başkanı Zuhal Daştan’dır. Kendilerine çok teşekkür ediyorum, Allah işlerini daim etsin, Allah onlara muvaffakiyetler versin” derdi.
Cenazesi bugün Karaçayır Siteler Camii’nde kılınacak öğle ve cenaze namazından sonra Paşaköy Mezarlığı’nda defnedilecektir.

 

Duayenimiz Hacı Yusuf Yar’a Tanrıdan rahmet,ailesi ve sektörümüze baş sağlığı dileriz.

 

 

Hacı Yusuf Yar Toprağa Verildi

 

 

978816
Kalabalık bir cemaatin katıldığı cenaze törenine tavukçuluk sektöründen Erpiliç A.Ş. nin sahibi Hacı Ali Ericek ve Bolu Kalite Yem Fabrikası sahibi Şerafettin Erbayram katıldılar.

DİĞER HABERLER
Kars eksi 30'u gördü

1

 

 

 

Hacı Yusuf Yar İlyas, Fethiye ve Elif adında üç çocuk ve altı torun sahibi idi.

3


11 Ekim 2013. 21:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Erol Şengör
Erol Şengör
8 yıl önce

Çok zor bir sektör olan tavukçuluk sektöründe o zamanların teknolojisiyle en iyi yemleri üretmiş ve konusunda tek tabanca olmuştu. Çiftlik Dergisinin anlatımıyla ekonomik krizlere dayanamayan merhum Hacı Yusuf Yar’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sektörümüze başsağlığı dilerim. Erol Şengör

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x