Kanatlı Tanıtım Grubu Hız Kesmiyor


Tavukçuluk kuruluşlarının Kanatlı Ürünleri Tanıtım Gurubu çalışmalarına büyük hız verdi.Başkan Şahin Aydemir bu konuda şu bilgileri verdi:

 

Sektörümüzün Değerli Mensupları,

 

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın olurları ile kurulan ve Mayıs 2011 tarihinde faaliyete geçirdiğimiz, Türk Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu; sektörün hak ettiği yere gelmesi, gelişmesi, kalkınması için yön verici planlama ve çalışmalar yapılması, bütün süreçlerde işleyişin koordine edilmesi, yurt içinde ve yurt dışında yeni pazarlar bulunması, tüketim bilincinin oluşması ve tüketicinin doğru bilgilendirilmesi konularını kendine amaç edinmiştir.

 

Bu noktada, Tanıtım Grubumuz 2011 yılında kurumsal alt yapı çalışmalarını tamamlamış ve sektör paydaşlarını bir arada tutarak, gerek yurt içi gerekse yurtdışında lobi oluşturma, devlet desteğiyle yeni pazarlar yaratma, giriş sürecinde kapalı olan pazarların açılmasını sağlama, pazarlarda kalıcı olma çalışmalarını yürütmüştür.

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şahin AYDEMİR

 

Bu çalışmalar kapsamında; İran, Rusya Federasyonu, Irak, Almanya ve Suudi Arabistan ,Ürdün , BAE; Libya , Lünban’da gerçekleştirilen uluslararası fuarlarda info standlar açılmış, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan başkanlığında Libya, Mısır ve Suudi Arabistan’a yönelik gerçekleştirilen ticaret heyetlerine katılım sağlanmış, yurt içinde sektör fuarları, tanıtım toplantılara iştirak edilmiştir. Kuruluşundan itibaren 7 aylık bir süre geçen Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu ayrıca, Libya, Mısır ve Suudi Arabistan pazarlarının yeni pazarlarımız olabilmesi için anılan ülkelerdeki teknik engellerin kaldırılması için yoğun bir lobi faaliyeti yürütmüştür. Türk Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubumuzun ve sektörümüzün yoğun gayretleri ve devletimizin desteğiyle 2011 yılında pazarlarımıza 4 yeni pazar daha ilave edilmiş, 360 milyon $ olan ihracatımız 2011 sonunda 680 milyon $’a ulaşmıştır.

 

Bundan sonraki süreçte de yeni hedef pazarlar belirlemek, ihraç pazarlarımızdaki pazar payımızın korunmasına yönelik faaliyetleri tespit etmek, ihracatçıların dış pazarlarla ilgili taleplerine ivedilikle ve etkin bir şekilde cevap verebilmek, sektörün ihtiyacı olan gerekli ve sürekli bilgi akışını sağlamak, bu sayede sektörümüzün ihracatanın geliştirerek sağlam temeller üzerine oturtmak için çok yönlü çalışmalarımız aynı hızla devam edecektir.Bu çerçevede çalışmalarımıza aynı heyecanla ve istekle devam ediyoruz. Kurumsal iletişimin bir parçası olan doğru ve zamanında haberleşmenin sektör paydaşları için verimli olacağına inancımızla Aylık e-bültenimizin üçüncü sayısını sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

KANATLI ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU İRAN’DA SEKTÖRÜN GÜCÜNÜ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu İran’ın başkenti Tahran’da 27-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 19. İran Gıda İçecek Ambalaj ve Teknolojileri fuarına Akdeniz İhracatçı Birliklerinin milli katılım organizasyonu ile katılım sağlamıştır. Fuar döneminde, sektörümüzün etkin pazarlarından biri olan İran’da son kullanıcıların ve ticaret firmalarının Türk Kanatlı Ürünleri algısını benimsedikleri görülmüştür. Geçen yıl olduğu gibi ; başarılı bir performans sergilenerek ülkemizden Kanatlı Ürünleri ithalatı gerçekleştirmek ve yeni ilişkiler kurmak isteyen ve Türk kanatlı ürünlerine talep gösteren firmalarla olumlu görüşmeler gerçekleştirilerek yapılan ikili görüşmelerde sektörün bugünkü durumu ve yapılabilecekler paylaşılmıştır.

 

Türk ürünlerinin kalite ve bilinilirlik açısından İran Pazarında mevcut rakiplerine göre çok üstün konumda bulunduğu ayrıca İran coğrafyasında yer alan Azeri-Türk nüfusu ile coğrafi, kültürel ve tarihsel yakınlığın ihracat hacminin yukarılara taşınması için bir şans olduğu görülmüştür. Diğer yandan fuar döneminde tanıtım grubumuzun standını ziyaret edip Türk ürünlerine ilgi gösteren firmalardan gelen talepler ve devam eden ticaret ile İran’ın sektörün ikinci büyük pazarı olmaya devam etmesi kurulan yeni bağlantılarla ihracatın arttırılması hedeflenmektedir.

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu’nu temsilen; Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Üyesi Sn. Bedri GİRİT ve İstanbul İhracatçı Birlikleri personeli Mustafa YILMAZ ve Mehmet Mehdi ASLAN temsil etmişlerdir. Fuar dönemi içerisinde Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu standını Türkiye’nin Tahran Ticaret Müşaviri Sy Himmet GERİŞ ve İran Tarım Bakanlığı İthalat Dairesi Başkanı Dr. Ali HASHEMİ ziyaret ederek tanıtım grubuna başarılar dilemiştir

 

Fuar döneminde toplanan talepler sektör ile paylaşılmıştır.

 

KANATLI SEKTÖRÜNDEN BİR AY İÇİNDE İKİNCİ LİBYA ÇIKARMASI

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Kuzey Afrika pazarında Türk ihracatçısının imajının güçlendirilmesi, söz konusu pazarda kalıcı olarak yer alınabilmesi ve Libyalı muhatapları ile olumlu temaslar kurulması gayreti ile Libya/Trablus’da 07 – 10 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen Agro – Libya Food & Fishing Exhibition Fuarına katılım sağlamıştır.

 

Söz konusu fuara, Ülkemizden 52 genel olarak ise 12 ülkeden 120 firma iştirak etmiş olup, Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu’nu temsilen; Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Üyeleri Sn. Derya PALA, Sn. Hamdi EKİZ, Sn. Yüksel KÜÇÜK, Sn. Mehmet AYTEKİN ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Ağaç-Yaş Meyve – Su Ürünleri Koordinasyon Şubesi Personeli Volkan KEKEVİ iştirak etmişlerdir .

 

Anılan fuar döneminde güzel bir noktada başarılı bir performans sergilenerek ülkemizle ticari ilişkiler kurmak isteyen firmalarla olumlu temaslar kurulmuş ve yapılan ikili görüşmelerde Türk kanatlı ürünleri sektörünün gücü ve potansiyeli Libyalı muhataplarımıza vurgulanarak ilerisi için olumlu girişimlerde bulunulmuştur.

 

Libya Ekonomi Bakanı Ahmet El KAŞLİ başta olmak üzere Libya hükümetinin üst düzey temsilcileri Tanıtım Grubumuzun standını ziyaret etmişler ve ihracatçılarımızın Libya’ya sağladıkları katkılar ve ülkelerinin zor günlerinde kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etmişler ve Türk müteşebbislerini ortak projeler ve yatırım imkanlarında yer almaları için ülkelerine davet etmişlerdir. Ayrıca, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Vehbi Merzeci ve Su Ürünleri Tanıtım Grubu Üyesi Ufuk Atakan Demir gibi iş dünyasının önde gelen temsilcileri standımız ziyaret etmişler ve tanıtım grubumuzun faaliyetleri hakkında bilgi alıp, tanıtım grubumuza başarılar dilemişlerdir.

 

Söz konusu fuar etkinliği kapsamında iletişime geçilen firmaların daha sonra belirlenecek bir tarihte VIP alım heyeti organizasyonu çerçevesinde, ülkemize getirilmesinin sektör adına yararlı olacağı mütalaa edilmiştir.

 

Fuar döneminde toplanan talepler sektör ile paylaşılmıştır.


3 Temmuz 2012. 15:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x