Kanatlı Tanıtım Grubu Atakta


Son günlerde atılımları ile kendisini duyuran Kanatlı Tanıtım Grubu son çıkarmasını Rusya ve Mısır’a yaparak ihracatı geliştirme çalışmaları yaptı.

Moskova/ Rusya Federasyonu’nda 13 – 16 Eylül 2011 tarihleri arasında 57 ülkeden 1350 firmanın katılımıyla gerçekleşen “World Food Moscow 2011” fuarı büyük ilgi gördü.

Bu yıl 3. kez İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından milli katılım organizasyonu gerçekleştirilen WFM 2011 Fuarı’nda, gıda sektöründen 27 Türk ihracatçı firma, ürünlerini Pavilyon F ve Pavilyon 8 Hol 1’de ziyaretçilerin takdirine sundu.

Fuara Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu’nu temsilen Grup üyeleri Hamdi Ekiz ve İsmail Özcan ile İstanbul İhracatçı Birlikleri Ar-ge ve Koordinasyon Şube Müdürü Selçuk Şağban katıldılar.Fuarda çeşitli konumda sunum yapılarak, sektör  ile ilgili olarak tanıtımlar gerçekleştirildi.

Rusya’da önemli firmalarla görüşmeler yapılmış, yapılan görüşmeler olumlu gelişmeler olacağının sinyallerini vermiştir. ; Arjantin, Brezilya, Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Fransa’dan ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden özellikle Afrika pazarı için mal taleplerinin geldiği ilgililer tarafından açıklandı. Bu konu ile ilgili olarak bilgileri alınan firmaların detayları sektörle paylaşıldır. Önümüzdeki günlerde bu alıcıların VIP alım heyeti çerçevesinde ülkemize getirilmesi öngörülmektedir

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu standına Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Sayın Aydın Adnan Sezgin ve Ticaret Başmüşaviri Sayın Attila Kızılarslan gelerek gruba başarılar dilediler.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Sagun, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Başkanı Latif Ünal başta olmak üzere eşitli sektörlerin temsilcileri standı ziyarette bulunarak bilgi aldılar.

DİĞER HABERLER
Çorlu'da Angus Kokusu İsyanı

Fuarda, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu adına  Başkan Yrd. Erhan Soytürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aslan Kanatlı Tanıtım Grubu’na katılım ve sektöre katkılarından dolayı bir sertifika sunuldu.

MISIR’A KANATLI ÜRÜNLERİNİN İHRACATININ GELİŞTİRİLMESİ ÖN GÖRÜLÜYOR 

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’IN himayelerinde 12 – 14 Eylül 2011 tarihleri arasında Mısır’da (Kahire) gerçekleştirilen ziyaret ile eşzamanlı olarak düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın  başkanlık ettiği Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Programı’na  Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu adına Şahin Özdemir katıldı.

Bu ziyaret sırasında Mısır’ın sektör ile ilgili uyguladığı vergi oranlarının düşürülmesi için iki yıldır çalışmalarını sektör temsilcileri iki ülke arasında daha önce ihdas edilen serbest ticaret anlaşması kapsamında yer almadığı için tavuk, yumurta ve civcivden alınan yüksek vergi oranlarının düşürülmesi ile ilgili üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, bir sonraki Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’(KEK)nda çözüm önerileri getirileceği yönünde sözler alınmıştır.

Mısır’da önemli firmalarla görüşmeler yapılmış, ülkemize davet edilmişlerdir. Bilgileri alınan firmaların detayları sektörle paylaşılmıştır. Yapılan görüşmeler olumlu geçmiş olup önümüzdeki günlerde bu alıcıların VIP alım heyeti çerçevesinde ülkemize getirilmesi öngörülmektedir.

Yeni pazarlar arayışında olan ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu, İran (Haziran) ve Rusya’da (Eylül) fuarlara katılarak sektörün nabzını tutmuştur. Heyetler ve fuarlar sırasında alınan tüm talepler ve görüşler sektör ile paylaşılmaktadır.

DİĞER HABERLER
Erpiliç,ünlü hindiciyi satın aldı

Suudi Arabistan, Almanya, Irak ve Dubai’de fuarlara katılacak olan Kanatlı Tanıtım Grubu’nun tüm çalışmalarına ve detaylı bilgilere www.turkishpoultry.com ve www.turkishpoultry.org web-sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bakan Çağlayan sitem etti Müslüman tavuğa vergi kalkıyor

BAŞBAKAN Erdoğan ve beraberindeki 7 bakanın “Arap Baharı’ turunun ilk durağı olan Mısır temaslarında bugüne kadarkinden farklı bir ilgi gördü.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır’ın geçmiş yönetiminin Türkiye’yi kıskandığını ama bu son gezide bunun artık geride kaldığını gördüklerini söyledi. Ziyaretin ekonomik açıdan da olumlu geçtiğini belirten Çağlayan, Mısır’daki ilginç bir anekdotu da anlattı. Mısır’ın AB’den gelen tavuk ürünlerine sıfır gümrük aldığını Türkiye’den gelenlerde ise gümrük oranının yüzde 30 olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan şöyle konuştu: “Avrupa’dan gelen parçalanmış tavuğa sıfır gümrük, bizden gelene yüzde 30. Veya kesilmiş bütün olarak Avrupa’dan gelen tavuğa sıfır gümrük bize yüzde 19. Dedim ki ‘Müslüman tavuklara niye daha fazla gümrük koyuyorsunuz.’ Şimdi bunların tamamını yeni sistemde oturup elden geçireceğiz. Türkiye ile geçmişten çok daha fazla yakınlaşmak istiyorlar.” Mısır’la başlayan stratejik işbirliğinin de önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan “İspanya ile Rusya ile İtalya ile sınır komşularımızla stratejik işbirliğimiz var ama Mısır’la yoktu. Bunun başlamasından son derece mutlular. Bunu kendi ülkelerine direk bir destek olarak algılıyorlar. Yıllardır beklemiş olan bir sevginin tezahürü bu” dedi. Mısır’daki geçmiş yönetimin Türkiye’yi kısandığını da söyleyen Çağlayan “Geçmiş yönetim Türkiye’yi kıskanıyordu. Şimdi ilişkileri olması gereken noktaya getiriyorlar. Yıllardır bastırılmış bir sevginin tezahürüdür bu” dedi. Gezinin zamanlamasını ‘dört dörtlük’ diye değerlendiren Çağlayan, gezinin kendisi için ayrı değeri olduğunu da belirterek, bakanlıktaki 2. yılını doldururken 100. seyahatini de Mısır’a yaptığını anlattı.

DİĞER HABERLER
Banvit, katkı maddelerine veda etti

EGE-TAV A.Ş. “MISIRA CİVCİV İHRACATIMIZ DEVAM EDİYOR”

Rus ve Mısır ilgilileri ile ihracat olanaklarının geliştirilmesi için zemin arayan Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu, bu çalışmalarını sürdürürken ülkemizden ilk olarak Mısır’a civciv ihracatını gerçekleştiren Ege-Tav A.Ş adına bilgisine başvurduğumuz Yönetim Kurulu Başkanı Natan Hayım dergimize şu bilgileri verdi:

“Şu anda Mısır piyasasında çok sayıda uvuz ve fazla civciv var.Yani bu sürede civciv ihracatı hayal.Biz Mısır ile her zaman olduğu gibi yıllık anlaşma yaparız.Bu yıl da Kasım ayında imzamızı atarak bir yıl civciv ihracatına başlıyacağız.”

MISIR İLE İLİŞKİLERİMİZ HER ZAMAN İYİ OLMUŞTUR

Mısır’a piyasasına ilk olarak civciv ihracatını gerçekleştiren şirketin kendileri olduğunu söyleyen Ege-Tav A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Natan Hayım “Bizik kanatlı sektörü olarak Mısır ile ilişkilerimiz her zaman iyi olmuştur.Bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz ihracatta hiç sorun yaşamadık.Bundan sonra yaşamayacağımıza inanıyorum “dedi.

 

 


21 Eylül 2011. 13:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x