Kanatlı Ürünlerin Tüketilmesinde Sorun yok


 

532945_110725989125987_188763244_n

 

 

 

 

Son günlerde gerek yazılı, gerekse görsel yayınlarda ekranlara çıkan kanatlı etlerinin tüketilmesi ile ilgili ile ilgili tartışmalara uzmarların verdiği cevaplar tüketicileri rahatlattı.

 

Yumurta ve tavuk etinin çiğ yenmediğini dile getiren uzmanlar 62 ve 71 derecedeki pişirilme sürelerinden sonra bu ürünlerin rahatlıkla tüketilmesinin gerektine vurgu yaptılar.

 

Bu konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz yazarımız ve kanatlı sektörümüzün duayen uzmanlarından Dr.Kaya Demirözü ” Tüketicilerimizin kanatlı ürünlerini rahatlıkla tüketesilirler.Bu ürünlerin pişmedren yenme olasılığı olmadığına göre yumurtanın pişirilmesinde 62 dereceden sonra hiçbir sorun olmazı.Tavuk eti pişirilmesinde de 71 dereceden sonra hiçbir sorun kalmaz.
Et ürünlerinde: Merkez iç sıcaklığın 71°C ye ulaştığı bir ısıl işlem uygulamasında 1 saniyelik süre inaktivasyon için yeterlidir.

 

AI virusunun kimyasal ve fiziksel etkenlere karşı dayanıklılığı;
Isı ; 56°C /3 saat, 60°C /30 dakikada inaktive olmaktadır”dedi.

 

3586599926_2296face8c_b

 

 

PROF.DR.BÜLENT NAZLI’YA SİTEM

 

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bülent Nazlı’nın ATV televizyonunda katıldığı bir programda kanatlı etlerinin 85-90 derecede pişirilmesi gerektiği üzerinde durması sektör ilgilileri ve uzmanları tarafından sitemle karşılandı.

 

Dr.Sait KOCA

Dr.Sait KOCA

 

 

Beyaz ette kuş gribi endişesi yok’
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı ve Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, kuş gribi virüsü nedeniyle uygulanan karantinanın beyaz et üretimi ve tüketimini olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

 

Koca, kuş gribinin dünyanın her tarafında görüldüğünü, bu virüse Fransa, Hollanda ve Almanya gibi üst seviyede üretim yapılan ülkelerde de rastlandığını belirtti.

 

Kuş gribine karşı hazırlıklı olduklarını anlatan Koca, “Asya kırılıyor, ABD’de yüzlerce vaka görüldü. Dünyanın her tarafı kuş gribiyle karşı karşıya. Dünyada bunlar olacak da ‘Türkiye’ye gelmeyecek’ deme şansımız yok. Biz bunun geleceğini biliyoruz, önlemlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

 

Kuş gribini göçmen kuşların yaydığına dikkati çeken Koca, Türkiye’deki virüsün de bu kuşların uğrak yerinde belirlendiğini dile getirdi.

 

Ülke genelinde bu hastalığa karşı tedbirlerin alındığını vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

“Tespit edildiği zaman hiçbir sorun yoktur. Şu anda Türkiye’de kuş gribi tespit edilmiş, tedbirler alınmış. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da karantina tedbirlerini uyguluyor, sıkıntı yok. Kuş gribinin, beyaz et üretimine ve tüketimine etkisi olmayacaktır, üretimin yüzde 95’inden fazlası kontrol altında. Biz üretimin A’dan Z’ye her aşamasını kontrol ediyoruz, güvenlik kurallarını en üst seviyede tutuyoruz. Kuş gribinin kümeslere ulaşmaması için elimizden gelen her türlü önlemi alıyoruz. Bugüne kadar bu böyleydi ve bundan sonra da böyle olacak. En güzel örneği, 2005-2006 yıllarında yüzlerce vaka oluştu ve Türkiye’de o halde hiçbir entegre kümesinde bu hastalık görülmedi.”

 

BEYAZ ET TÜKETİMİNİ ETKİLEMİYOR

 

Kuş gribi nedeniyle beyaz et tüketiminde azalma beklemediklerini ifade eden Koca, “Şu anda tüketime bu yansımıyor. Toplumumuz artık bilinçli. Zaten kuş gribinin gıdalar yoluyla insanlara geçtiği bugüne kadar tespit edilmemiş. Ancak hayvanlara çok yakın temas halinde olanlarla, yakın temas demiyorum, çok yakın temas halinde olunduğu zaman geçme riski var. Bugüne kadar insandan insana geçtiği de olmamış ama bir risktir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Avrupa’da “Kuş Gribi” Var Gibi Ama..”Paniği Yok”

http://www.ciftlikdergisi.com.tr/avrupada-kus-gribi-var-gibi-ama-panigi-yok.html

 

BİR YORUM:

Bizler toplum olarak kendi kendimizi yok etmeyi çok seviyoruz. World Poultry Net ‘i takip edenler bilir, geçen Kasım yani Kasım 2014 dan beri Almanya, Hollanda, İngiltere,Belçika da H5N8 var. Bir kere olsun duydunuz mu ? Yabancı basından veya üreticiden bunu ? Hayır duymazsınız çünkü adamların sansasyon yaratmaya ihtiyacı yok, ihracatları kesilmesin ülke ekonomisi zarar görmesin diye konuşulmuyor. Gerekli önlemler alınıyor, hayvanlar yok ediliyor, temizleniyor ve iş bitiyor.

ABD de 16 eyalette kuş gribi var, hanginiz duydu veya TV’lerde bangır bangır bağırıldı , yada KABUS GERİ DÖNDÜ diye başlık atıldı, hiç birinde çünkü ülke çıkarları her şeyden üstündür.

Her tarafta gazeteciler, basın arabaları sanki dünya yerinden oynadı. Malesef bizler bindiğimiz dalı kesmekte üstümüze yok.

Lütfen herkes bir kez daha düşünsün konuşurken, sonuçta bu sektörde hepimiz aynı gemideyiz.

Saygılarımla
Serdar Paçalı

 


Yazan - 7 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x