Kapıda bekleyen TIR sayısı 10 bin


481768

 

 

 

Terör olayları nedeniyle sokağa çıkma yasakları sonucu Habur giriş-çıkışları durdurulmuştu. Son olaraktoplam ekonomik kaybın 460 milyon dolar olduğu iddia edildi

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Güneydoğu ile Doğu Anadolu bölgelerindeki terörle mücadele karşısında Habur Sınır Kapısı’nın kapanması dolayısıyla ihracatçıların sıkıntı yaşadığını söyledi.

 

 

 

Tüfenkci, Türkiye tarafından TIR parkında bekleyen araçların Irak’a geçişine izin verildiğini ancak Irak tarafında bekleyen yaklaşık 10 bine yakın kamyonun Türkiye’ye geçişine izin verilmediğini ifade etti.

 

 

 

Bakan Tüfenkci, Habur Sınır Kapısı’nın geçici olarak kapatılmasının bakanlığından kaynaklanmadığını açıkladı. Yol güvenliğinin sağlanması noktasında PKK terör örgütüyle yapılan mücadelede sivil vatandaşlar ve o esnafın zarar görmemesi için Şırnak Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirle hem sokağa çıkma yasağı hem de araç geçişinin durdurulduğunu anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, coğrafi konumu itibarıyla krizlere açık bir ülke. Güneydoğu’daki ihracatçılarımızın sıkıntılarının inşallah İçişleri Bakanlığımızın alacağı tedbirlerle kısa sürede sona ereceğine inanıyoruz. Kontrollü olarak TIR parkında bekleyen araçların Irak’a geçişine izin veriyoruz ancak Irak tarafında bekleyen yaklaşık 10 bine yakın kamyonun Türkiye tarafına geçişine izin verilmiyor. Bu konunun da inşallah bizim o bölgedeki güvenlik tedbirlerini arttırmakla kısa zamanda çözüleceğine inanıyorum.”

 

 

 


Yazan - 31 Aralık 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x