Karışım Ürünlere Yasak Başladı da Ne Değişecek?


sucuk

Erkan KONURALP

ET ve et ürünlerinde, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hazırlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği’ne uyumda artık sona gelindi ve Sucuk, salam ve sosiste ‘kırmızı ve beyaz et karışımı’ bugün itibariyle yasak.

Uzun süredir bu yasakların başlayacağı duyurularak sanki Türk gıda sektörünün tek sorunu sucuk ve sosisteki tavuk karışımı gibi halka haber adeta pompalandı.

YILLARCA TAVUK ÜRÜNÜNDEN BÜYÜK KAZANÇ SAĞLADILAR.

Türkiyenin en tanınmış et ürünü ticareti yapan sucuk,sosis ve salam firmaları ucuz,sağlıklı ve bol kazançlı olduğu için tavuk ürünlerini karışımlarına kullanarak yıllarca büyük yarar sağladılar.Tabii bunda merdivenaltı üretimler hariç.Bu merdiven altı imalatçılar büyük firmaların kullandıkları tavuk ürünlerinin ıskarta, yani atılacak veya yem yapılacak ürünlerini alarak ucuz fiyattan tüketiciye sundular.

imagesCAZENYMD

TANINMIŞ FİRMALAR KATKI ORANLARINI BİLE ETİKETLERİNE KOYDULAR

Tavuk ürünleri oranlarını imal ettikleri sucuk,salam ve sosislerindeki etiketlerde açıklayan dürüst firmaların yanında bazı ticari amaçları etik olmayan firmalarda karışım kullandıkları halde olayı saptırarak yüzde 100 ibaresini etiketlerine koydular.

KÖFTE ÇEŞİTLERİNDE TAŞLIK OLMAZSA OLMAZ…

Karışımların içinde en vazgeçilmezi de tanınmış köftelerin içine konulan tavuk taşlığıdır.Bu taşlık sayesinde köftenin elastikiyeti sağlanır ve lezzet bakımından bir rayiha verir.Bunun tüm köfte yapanlar bilir.Bu karışımların sağlık açısından da bir zararı yoktur.

MİLAT “KUŞ GRİBİ” SÜRESİ

1995 yılında Manyas’ta 2 bin hindi salgından telef olurken bölge karantinaya alındı. Kuş gribinin göçmen kuşlardan bulaştığı sanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün milyonlarca kişinin ölmesine yol açabilir uyarısı yaptığı kuş gribi Türkiye’ye ulaştı. Balıkesir’in Manyas İlçesi’ne bağlı Kazıksa Beldesi ile Salur Beldesi arasındaki kendisine ait açık alanda hindi yetiştiren Mehmet Eksen’in, 2 bin hindisi 1 Ekim’de aniden ölmeye başladı. Ölüm sayısı 4 ve 5 Ekim’de bin 500’e ulaşınca Eksen durumu Tarım Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Hindilerden numune alan yetkililer, bunları İzmir’e gönderdi. Testler sonucunda 2 bin hindinin kuş gribinden öldüğü belirlendi. Manyas’a giden Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ekipleri bölgeyi karantinaya aldı. Jandarma da Kazıksa ve Salur’a tüm giriş-çıkışları durdurdu. Manyas’a da kanatlı hayvan ve yumurta giriş-çıkışı yasaklandı. Ölümlerin olduğu bölgedeki 7 kilometrekarelik alan ilaçlanırken, Kazıksa beldesinde tüm kanatlı hayvanların imha edilmeye başlandığı açıklandı.

DİĞER HABERLER
Tekniker ve Teknisyenlerin Atama Feryadı

39108_414568137927_773347927_4578245_7438401_n

Bu haber duyulur duyulmaz tüm sucuk.sosis ve salam imalatçılerı yayın organlarına büyük ilanlar vererek tavuk ürünü kullanmadıklarını ve ürünlerinin yüzde 10 dana etinden olduğunu öne sürdüler.

Yani tavuk ürünlerine olan tedirginlik üzerine üretim yapan firmalar yıllarca büyük kazanç sağladıkları tavuk ürünlerine adeta ihanet ettiler.Çünkü tavuk ürünü katıp tüketiciye dana eti diye büyük kazançlarla pazarlama yapıyorlardı.

TOPLU İŞ YERLERİNE 4 LİRAYA 4 KAP YEMEK VERİLİYOR

Son günlerde konusu edilen domuz ile ilgili olarak bir buçuk liraya satılan dönerler konu edilirken bu kanundan sonra d bu ürünleri halkın yediğini göreceğiz.

Büyük sanayi sitelerindeki tabldotlarda 4 liraya 4 kap yemek ve ekmeğide serbest.Bu fiyata öğle yemeğini çalışanlarına vermek işvereninde kazancı oluyor.Karışım kanununun kalkması ile bu tabldotlara denetim gelip gelmiyeceği de adeta merak konusu.

Rafta kalan salam, sosis ne olacak? Bakanlık “Rafta bir adet bile karışık ürün görürsem üretici firmaya 11 bin 800 lira ceza keserim” diyor. Firmalar ise üç aylık sürede stokların erimediğini, karışık ürünlerin ellerinde kaldığını söylüyor.

ET ve et ürünlerinde, Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hazırlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği’ne uyumda artık sona gelindi. Artık sucuk, salam, sosis gibi ürünlerde yüzde 100 dana ya da yüzde 100 tavuk gibi tek bir ürünü içerecek. Sosis ya da salamın bir bölümü tavuk etinden, bir bölümü dana etinden imal edilmeyecek. Eski tebliğe göre hazırlanan sucuk, sosis, salam gibi ürünler ise üretici firmalar tarafından geri çekilmek zorunda. Bu ürünler raflardan çekilmezse üretici firmalar 12 bin lira ceza ödeyecek. Üreticiler ise geri çekilecek ürünleri ne yapacakları konusunda bir bilgileri olmadığını söylüyor.

ETİKETLER DE DEĞİŞTİ

Hürriyet’in haberine göre de,Yeni tebliğ ile haksız rekabetin önüne geçildiğini söyleyen Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, ‘Tür karışımlı’ ürünlerde yüzdelerin tam olarak belirlenemediğini belirtti. Günsoy, “Tebliğ ile soya proteini kullanılması da yasaklandı. Artık sucuklarda ‘fermente sucuk’ ya da ‘ısıl işlem görmüş sucuk’ yazacak. Etiketlerin şekli değişecek. Elimizde kalan

etiketler ise çöpe gidecek” diye konuştu.

BAKANLIK CEVAP VERMİYOR

Yaklaşık 3 aydır Tarım Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını söyleyen Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Murat Yörük ise bakanlığın raflardan çekilecek ürünlerle ilgili ne yapılabileceği konusunda bilgi vermediğini ifade etti. Yörük, “Düne kadar yeni tebliğe göre üretim yapmamız hukuksal açıdan imkânsızdı. Yürürlükte olan eski tebliğe göre üretim yapmamız isteniyordu. Üretici firmalar her ne kadar ‘tür karışımlı’ et üretimlerini azaltsa da tam anlamıyla bitiremedi. Bakanlık ise bir tek şunu söylüyor. O da raflarda ‘tür karışımlı’ ürün görürsem ceza keserim. Ama kalan ürünlerin ne yapılacağını söylemiyor. 250 milyon lira çöpe gitme tehlikesi ile karşı karşıya” diye konuştu. Bugün itibariyle kısa bir süreliğine de olsa raflarda bu ürünlere ulaşmada sıkıntı yaşanabileceğini belirten Yörük, “Yeni tebliğe göre ürün hazırlayan firmalar olmuş olabilir. Onlar da paketlemeyi tebliğin yürürlüğe girdiği tarih olan bugüne göre yapmak zorunda. Bu konuda sıkıntı olabilir. Çünkü yürürlükte zaten bir tebliğ vardı. Bu tebliğ dışında üretilecek bir ürün hukuki olmuyor. Bakanlık bu konuyu nasıl çözer bilemiyorum” dedi.

DİĞER HABERLER
Sahipli Hayvanların Terk Edilmesi

TEKTIRNAKLILAR SERBEST

Tebliğ’de ‘jambon, kurutulmuş jambon ve emülsifiye (sucuk, salam vs.) et ürünlerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri dışında diğer evcil tırnaklı hayvan etlerinin kullanılması durumunda ise ürün ismi tür ismiyle birlikte ifade edilmek zorunda’ maddesi yer alıyor. Bakanlık herhangi bir ‘tür karışımının’ mümkün olmadığını ancak ‘diğer evcil tırnaklı hayvan’ üretiminin tek tür olarak yapılabileceğini söylüyor. Bakanlık yetkilileri ürünün hangi hayvandan üretildiğinin net bir şekilde belirtilmesi gerektiğini ifade ediyor. Murat Yörük, “AB’ye uyum çerçevesinde bu tebliği hazırladılar. ‘Tür karışımlarını’ engellediler. At ve eşek eti üretiminin önünü açtılar. Ancak Avrupa’da ‘tür karışımlı’ ürünler satılabiliyor. Türkiye’de ise türleri birbirine karıştırmak yasak. Yapılan denetimlerle oranları tam tespit edemeyince yasaklama yolunu seçtiler” diye konuştu.

Tebliğden birçok sektör etkilenecek

GETİRİLEN tebliğden sonra et ürünlerinde fiyat artışı olacağına dikkat çeken Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Murat Yörük, 25 liraya alınan bir sucuğun fiyatının 40 liraya kadar çıkabileceğini söyledi. Artan fiyatlardan dolayı zincirleme olarak bir çok sektörün artıştan etkileneceğini kaydeden Yörük, “Kafelerde, restaurantlarda bu ürünleri kullanan herkes fiyat artışından etkilenecek. Bu tip kafelerde genellikle yüzde yüz dana eti ürünlerin ya da yüzde tavuk eti ürünler kullanılmıyordu. Ancak artık birini seçecekler. Bundan en çok vatandaş etkilenecek.

DİĞER HABERLER
Salyangozundan kurbağasına 32 ülkeye su ürünleri satıyor

İkinci kez yakalanırsa firma teşhir edilecek

FİRMALARIN, ‘stoklarımızı eritmek için süre tanınmalı’ taleplerine olumsuz yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bunun için tanınan üç aylık sürenin yeterli olduğunu savunuyor. Bakanlık yetkiileri, “Tebliğ, 5 Aralık 2012’de Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu tebliğ ile firmalara stoklarını üretmek için 3 ay süre tanındı. Uyum süreci de sona erdi. Sürenin yeterli olmadığını söylemek haksızlık ve çarpıtma. İstenilen şekilde üretim yapmaları için firmaların tesislerinde herhangi bir değişiklik yapmaları gerekmiyordu. Üç ay içinde bir yandan stoklarını üretecek bir yandan da tebliğe uyun üretim yapacaklardı” diyor. Denetimler etkin şekilde yapılacağını belirten yetkililer şunları söylüyor: Raflarda karışık ürün tespit edilirse, ilk etapta 11 bin 800 TL para cezası kesilecek. Suç tekrarlanırsa, bakanlığın internet sitesinden firma tehşir edilecek. Daha büyük suçlarda, (ürüne at eti karıştırmak gibi) savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve üretimden men cezası verilebilecek”.

‘2 liraya kimse döner yiyemeyecek’

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, yeni yönetmelikle birlikte artık 1-2 liraya döner yenmeyeceğini, fiyatın artacağını söyledi.

Sucuk, salam, sosis gibi ürünler artık sadece ya kırmızı etten ya da beyaz etten üretilecek. Yeni yönetmelikle birlikte dönerde de değişim yaşanacak.

Dönerde soya kullanımı kalkacağından fiyatlara da zam gelmesi bekleniyor. NTV yayınına katılan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, “Soyayla döner yapılıyordu, artık öyle bir şey artık. Kimse 1 liraya döner yiyemeyecek. 1 liraya, 2 liraya aldığımız döner değildi, soya yiyorduk. Et yiyeceksek maalesef fiyatı biraz artacak. Kaliteli şeyler yiyeceğiz artık” dedi.

Yeni dönemde dönerin raf ömrünün pişirilme süresi dahil en fazla 24 saat olacak.

ÜÇ AY SÜRE TANINDI

Yeni yönetmelikte firmalara üç ay süre tanınmıştı. Bundan sonra dana ve tavuk etini karıştırarak üretim yapan firmalara yaklaşık 12 bin lira para cezası kesilecek.

5 bine yakın denetmen satış yapılan yerlerde denetim yapacak

Bakanlık gıda sorunu ile ilgili her haberi yalanlamaya devam ediyor.585 bin iş yerini 5300 elemanı(yarısına yakını da masa başında) ile nasıl sağlıklı denetliyorsa bu işi bir anlatsa…..


5 Mart 2013. 13:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x