Karkas et ve buğday ithalatına gözetim uygulanacak


 

Ton başına karkas et ithalatının 4 bin 500 doların; buğday, mahlut, arpa ve mısır ithalatının ise 200 doların altında gümrük birim kıymetini haiz olanları Ekonomi Bakanlığınca düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek.

 

Karkas et ve buğday ithalatına gözetim uygulanacak

 

Karkas et, buğday, arpa ve mısır ithalatının ton başına belli bir gümrük kıymetinin altında birim kıymetini haiz olanlarına 30 Temmuz’dan itibaren gözetim önlemi uygulanacak.

 

Konuya ilişkin tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

Buna göre, ton başına karkas et ithalatının 4 bin 500 doların; buğday, mahlut, arpa ve mısır ithalatının ise 200 doların altında gümrük birim kıymetini haiz olanları Ekonomi Bakanlığınca düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek.

 

Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi altı ay olarak belirlendi. Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, gözetim belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarı, toplam yüzde 5’ten daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek.

 

Karar bugün itibarıyla takip eden 30. gün yürürlüğe girecek.

 

Gözetim uygulaması nedir?

 

Gözetim uygulaması; yerli üreticinin korunması ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla, bir ürünün ithalatında üzerinden vergi hesaplanacak kıymetle ilgili, birim başına asgari bir fiyat belirlenmesi uygulamasıdır. Gözetim uygulaması ilgili eşyanın kıymeti belirlenen birim fiyatın altında kaldığı zaman devreye girer.


Yazan - 30 Haziran 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x