Kars VHO’dan 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü açıklaması


Kars Ardahan Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanl Ercan Ödül 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kars Ardahan Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında;

“Hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları 1931 yılında Hollanda’da bir araya gelerek 4 Ekim’i Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilmesini sağlamışlardır. Bugünün amacı, evrende varolan tüm hayvanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşması için, yeryüzündeki hayvan varlığını korumak ve kollamak için, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana birlikte yaşadığımız bu kutsal canlıların ihtiyaçlarının düzenli bir şekilde karşılanması için, onların bizlere düşman değil dost olduklarının bilinmesi için, bir çok türünün geçim kaynağımız olduğunu ve o nedenle sağlıklı bir şekilde hayatta tutmamız için farkındalık oluşturmaktır.

Ülkemizde 26.04.2004 tarihinde 5199 sayı ile Hayvanları Koruma Kanunu kabul edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde yürürlükte olan benzer kanunlar ile karşılaştırıldığında hayvanların en temel haklarına saygılı olarak yasalaşmış bu kanun ile sahipsiz hayvan tanımı sadece ülkemizde yapılmıştır. Ancak kapsamının genişletilmesi, hayvanlara karşı işlenen suçların daha etkin ve ciddiyetle cezalandırılması isteği son dönemde hayvanlara karşı işlenen suçların artmasıyla toplum tarafından ciddi bir beklenti haline gelmiştir. Bu nedenle Mecliste TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu taslak rapor çalışmalarını tamamlamış ve “Hayvanları Koruma Kanunu’nun, Hayvan Hakları Kanunu olarak değişmesi ve hayvanlara yönelik kötü muamelenin ve istismarın suç kapsamına alınması“ gibi önerileri yasalaştırma hedefi bulunan bu kanun taslağı umudumuz odur ki en kısa sürede Meclisten geçer ve yasalaşır.

DİĞER HABERLER
Bir gecede 7 bin kasa palamut avladılar

Hayvanları koruma ile ilgili atılacak ilk adım onların birer can taşıdığının bilincine varmaktır. Küçücük yaşam alanlarına sıkıştırdığımız vahşi hayvanlardan, sokağımızın bir köşesinde yaşayan köpek yavrusuna kadar tüm canlıların yaşam, beslenme, korunma, barınma haklarından bizler sorumluyuz.

“Hayvanların bizim için değil bizimle birlikte yaşadıkları bilinci” ne kadar yaygınlaşırsa hayvan haklarının korunması ile ilgili o kadar çok yol almış olacağız.

Bu sebeple hayvan haklarının korunması ile ilgili yapılan her çalışma, kampanya ve hareket biz veteriner hekimler için büyük önem taşımaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar bir günde kısıtlı kalmamalı, hayvanları koruma konusunda tüm sorumluluk bu anlamda en çok beklenti ve haksız saldırıya maruz kalan veteriner hekimlik meslek grubunun üzerine yıkılmamalıdır. Kamuoyunda hayvanları koruma, onların temel haklarına saygılı bir biçimde davranma içgüdüsü ve farkındalığı yaratma bireysel olarak her birimizin görevleri arasındadır.

Biz Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odasına bağlı Veteriner Hekimler olarak yılın 365 günü tüm bilgi ve deneyimlerimizle kamuoyunu tüm hayvanların temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmaları, evcil, çiftlik, yaban hayatına mensup tüm hayvanların hayvan refahına uygun bir biçimde hayatlarını sürdürmelerinin tesis edilmesi gibi konularda şuan yaptığımız gibi bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğiz. Dileriz tüm insanlık birlikte yaşadığımız bütün hayvanların haklarına saygılı olmayı öğrenir ve gelecek nesillere hayvan haklarına saygılı olma mirası bırakır. Hayvanlara ve hayvan sağlığı için çalışan tüm Veteriner Hekimlere gösterilen şiddetin son bulması dileğiyle 4 Ekim Hayvanları Koruma Günümüz kutlu olsun.” dedi.

DİĞER HABERLER
TARGET: Hayvanlar, Aynı Gezegende Yaşamı Paylaştığımız Canlılardır!

4 Ekim 2020. 11:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x