Kars’tan 80 kente günde 2 bin hayvan sevkiyatı


1361293549_cows_wallpapers_305Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden Kars’tan Kurban bayramının yaklaşması dolayısıyla 80 kente günlük ortalama 2 bin büyük ve küçükbaş hayvan sevkiyatı yapılıyor.

 

 

Hayvan varlığı bakımından ülkenin ilk 5 kenti arasında yer alan Kars’a gelen besiciler, fiyatı ortalama 2 bin-6 bin TL arasında değişen hayvanları tırlara yükleyerek özellikle batı illerine götürüyor.

 
Gıda, Tarım ve Havyancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban bayramına yaklaşılması dolayısıyla kentteki hayvan pazarlarında hareketlilik yaşanmaya başladığını söyledi.

 
Kars’ta 600 bine varan hayvan sayısına sahip olduklarına dikkati çeken Düzgün, bölgede meraya dayalı hayvancılığın yoğun olarak yapıldığına değinerek, “İlimizdeki besicilerimiz nisan ayından itibaren hayvanlarını meralara çıkarırlar ve eylül ayının ortalarına doğru da yetişmiş hayvanlarını köylerine getirirler. Besicilerimiz daha sonra hayvanlarını kurbanlık olarak satılması için görücüye çıkarırlar” dedi.

 
Düzgün, kurbanlıkları almak için 80 kentten alıcının Kars’a geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Damazlık ve külltür ırkı olarak da ülkemizin çoğu iline sevk gerçekleştiriyoruz. Bizim 1 yılda 80 kente sevk ettiğimiz hayvan sayısı 56 ilin hayvan varlığından daha fazladır. Bugün itibarıyla 65 bin büyükbaş hayvan 80 ilimize sevk edilmiş durumda. Bu rakamın yıl sonuna kadar 170-180 bini bulacağına inanıyoruz. Bu yıl mevsim çok iyi geçtiği için hayvan kaybı az yaşanmış ve satışa sunulacak hayvan varlığımız da iyi durumdadır. Kurban bayramı vaktinin yaklaşması dolayısıyla hareketli günler yaşıyoruz. Günde 2 binlere varacak şekilde hayvan sevki yapıyoruz. Trakya illerine kontrollü geçiş yapılıyor.”

 
Düzgün, yetiştiricilerin beklememesi ve mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ederek, kontrol, belge çıkarım ve belgenin tazmininde 6 veteriner hekimin görev yaptığını ifade etti.

 
Kurbanlık fiyatlarının hayvanın kilosuna, yaşına ve cinsiyetine göre değiştiğini anlatan Düzgün, “Şu anki fiyatlarımız 2 bin ile 6 bin TL arasında değişiyor” diye konuştu.

 

 


Yazan - 3 Eylül 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x