Kasım Ayı İhracat Rakamları Açıklandı


Kasım ayında ihracat % 20 artışla 12 milyar 771 milyon dolar oldu.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nce hazırlanan ihracat verileri, Başkan Mehmet Büyükekşi tarafından Sakarya’da açıklandı.   Buna göre, kasım ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre % 20 artarak, 12milyar 771 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Yılın ilk 11 ayındaki ihracat rakamı ise %13,6 artışla, 139 milyar 49 milyon dolara ulaştı.   Son on iki aylık dönemde ihracat artışı % 12, 9 olarak belirlenerek, 151 milyar 526 milyon dolara ulaştı.

 

Kasım ayında ihracatını en fazla artıran il % 43 artış ile Gaziantep oldu.   % 31 ile O’nu Kocaeli ve Denizli izledi.   Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi, Kasım ayında ihracatta yakalanan olumlu havaya, Avrupa Birliği’nde yaşanan toparlanmanın katkısı olduğunu söyledi.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.   Çağlayan, kasım ayı ihracatının rekor bir rakam olduğunu bildirerek,   Artışı, “İhracatımızda yaşanan bu performans, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediğimizi göstermektedir.” sözleriyle değerlendirdi


Yazan - 1 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x