Katar ile tarım alanında işbirliği zaptı imzalandı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim Hamad El-Tani, Trabzon'da düzenlenen Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı'na katıldı. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı'nın ardından iki ülke arasında eğ

 

Katar ile tarım alanında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite ikinci toplantısı 18 Aralık 2016 tarihinde Trabzon’da yapıldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El-Tani’nin başkanlık ettiği toplantıda eğitim, sağlık, maliye, bilgi, iletişim, gençlik, spor, kültür, gümrük ve tarım gibi alanlarda iki ülke arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalandı.

3 milyona yakın nüfusuna rağmen, ülke topraklarının sadece %0,7’si ekilebilir bir ülke olan Katar, gıda ve tarım ürünlerinin neredeyse tamamını ihraç eden bir ülke. Bu çerçevede, Katar ile tarımsal işbirliğimizi geliştirmek ve tarımsal ticaretimizi artırmak amacıyla başlatılan görüşmelerde sona gelindi. “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Katar Emiri’nin huzurunda Sayın Bakanımız ile Katar Çevre ve Belediyecilik Bakanı Sayın Muhammed bin Abdullah El-Rumaihi tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre; iki ülke arasında bitkisel ve hayvansal üretim, balıkçılık ve gıda sanayii alanlarında işbirliği geliştirilecek ve iki ülke arasında her yıl düzenli olarak bir araya gelecek olan bir “Tarım Yürütme Komitesi” oluşturulacak. Tarımsal işbirliği ve tarımsal ticarete ilişkin tüm konular ve sorunlar bu Komite’de ele alınacak. Komite’nin ilk toplantısının Şubat 2017’de yapılması öngörülüyor.


21 Aralık 2016. 10:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x