Katil ilaçlar internette kapış kapış


Zayıflamak için ‘biber hapı’ kullanan Yeşim, kilo yerine can verdi. Uzmanlar ise uyardı: İlacın içinde iştah kesen ancak kalp krizine yol açan madde var. Denetim yok. internetten satış ise çok…

 

Gazeteci Mesut Yar, acı biberle zayıfladığını açıkladı, kilolular bu hapa odaklandı! Haplar internetten satılmaya başlayınca acı tablo oluştu. Balıkesir’de Nilüfer Gülmez (35), Bartın’da ise Fatma Sinaplı’yı (50) öldüren zayıflama hapı, bu kez de Isparta’da can aldı. Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi Yeşim Kılıç (20), kaldığı özel yurdun odasında önceki gün ölü bulundu.

 

AKTARDAN ALMIŞ

 

1 haftada 15 kilo veren Kılıç’ın, kaldığı odada çorapların içine saklanmış “kırmızı biber hapı” bulundu. Kılıç’ın cenazesi, otopsi yapıldıktan sonra ailesine teslim edildi. Kızının söz konusu ilacı 2 aydır kullandığını belirten baba Vahit Kılıç, “Bize, ’60 kiloya düşeyim, bir daha kullanmayacağım’ demişti. O günleri göremeden öldü” dedi. Kılıç ayrıca kızının ilacı internetten araştırıp aktardan aldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ise genç kızın ölümüne el koydu.

 

SİNSİ SİNSİ ÖLDÜRÜYOR

 

Bakanlık, Yeşim’in odasında bulunan “kırmızı biber” isimli yasaklı zayıflama haplarının satıldığı internet siteleri ile ilgili inceleme başlattı. Yeşim’in canını alan ilaçtaki katil maddenin ise kilo vermede kullanılan iştah kesici “sibutramin” maddesinin olduğu öğrenildi. Bu maddenin bilinçsizce kullanımın kalp basıncını arttırarak kalp krizine yol açtığı ve ölüme davetiye çıkarttığı ortaya çıktı. Bitkisel olduğu iddia edilen zayıflama haplarının internetten satışının ise denetime takılmadığı ortaya çıktı.

 

DENETİM ŞART

 

Prof. Dr. Ziya Mocan: “Reçetesiz hiçbir ilaç alınmamalı. İnternette satlan ilaçlarla ilgili denetim yapılmıyor. Zayıflama ilaçlarının içerisinde “sibutramin” maddeleri var. Bu madde, Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.”

 

 ‘ADLİ TIP’TA ÇIKAR’

 

Prof. Dr. Sevil Atasoy: “İnternetten ilaç alınmamalı. Merdiven altı üretilen ilaçların içinde ‘sibutramin’ ve benzeri maddeler konuluyor. Yeşim’i öldüren ilacın içindeki madde Adli Tıp incelemesinin ardından ortaya çıkar.”

 

BAKAN AKDAĞ: ECZANEDEN ALIN

 

Bitkisel zayıflama ilacı diye bir kavramı kabul etmediğini açıklayan Bakan Recep Akdağ, şunları söyledi: “Türkiye’de ruhsatlı satılan bitkisel zayıflama ilacı yok. Vatandaşın eczane dışında hiçbir yerden ilaç almaması şart. Pazarlama yapan meşhur adamlar var. Bu konuda açtığımız birçok dava var.”

 

YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Kurumu Genel Müdürlüğü, “Antakya biberi” ya da “Samandağ biberi” kapsülleri olarak bilinen ürünlerden alınan numunelerde ‘sibutramin’ maddesine rastlandığını açıkladı. Bu ürünlerin toplatıldığı, internetten satanlar hakkında yasal işlem başlatıldığı vurgulandı.

 

İNSANLAR ETİKETLE KANDIRILIYOR

 

“Bitkisel” adı altında zayıflattığı iddia edilen haplar ile ilgili arama motorlarında binlerce sayfa bulunuyor. İlaçlar kargo ile müşteriye gönderiliyor. Bu ürünler ilaç niteliği taşımadığı için Tarım Bakanlığı’nın izni ile üretiliyor. Ancak merdiven altında üretim yaparak insanların sağlığını tehlikeye atan sahtekarlar, ürünün üzerine “Tarım Bakanlığı’nın izni vardır” etiketi yapıştırarak insanları kandırıyor. Kaynak:ahaber


Yazan - 28 Eylül 2012. Kategori SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x