Kayısı ile beslenen piliçler daha sağlıklı ve etli çıktılar


 Atık kayısı ile beslenen piliçlerin daha sağlıklı ve daha etli oldukları ortaya çıktı

Malatya’da iki lise öğrencisi, atık kayısı ile beslenen piliçlerin daha sağlıklı ve daha etli olduklarını ortaya koydu.

Malatya Lisesi öğrencilerinden Ezgi Karaaslan ve Neslihan Demirhan, TÜBİTAK Bilim Şenliği programı çerçevesinde düzenlenen ”Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na ”Atık kayısıların ‘broyler cinsi’ etlik piliçlerin gelişimi üzerindeki etkisini” konu alan projeyle katıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki yarışmada, projelerini anlatan Neslihan Demirhan, atık kayısıları toz haline getirdikten sonra, yemlerle birlikte farklı oranlarda broyler cinsi etlik piliçlere verildiğini ve piliçlerin gelişimlerini takip ettiklerini söyledi..

Bir tavuk yetiştirme çiftliğindeki laboratuvar ortamında 40 gün boyunca kuluçkadan çıkmış piliçler üzerinde yaptıkları deney sonunda, atık kayısıların, piliçlerin gelişimi ve lezzeti konusunda gelişme sağladıklarını belirten Demirhan, şunları kaydetti:

”Buradaki temel amacımız atık kayısıyı kullanarak daha sağlıklı etlik piliç yetiştirmekti. Kayısı A vitaminince zengin ve kemik yapısı etkili olan önemli bir vitamindir. Ayrıca, kemik kırılmalarını da önlüyor. Kümes hayvanlarında denedik, çünkü 40 günde etki ediyor. Tavukların yemlerine belirli oranlarda atık kayısı ilave ederek tavukların gelişim sürecini gözlemledik. Normal kiloları 2 kilo 250 gram ile 2 kilo 500 gram arasında olan tavuklarda yaklaşık 250 gramlık kilo artışı olduğunu tespit ettik.”aa

DİĞER HABERLER
Böcek ilaçlı yumurta skandalı bir Avrupa ülkesine daha sıçradı

30 Mart 2011. 06:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Yavuz cantürk
Yavuz cantürk
13 yıl önce

çok güzel bir gelişme yetkililer bunun peşini bırakmazlarsa çok iyi olur

neslihan
neslihan
12 yıl önce
Reply to  Yavuz cantürk

meraba ben neslihan ezgi arkadaşım ile bu projemizi oluşturup hayata geçirdik.gerçekten iyi sonuçlar aldık.yarışmada üçüncülük kazandık ama bu araştırmamızı engelleyecek değil yaptığımız projeden son derece memnunuz.biz inanıyoruz bir yerlere geleceğinden.Bize inanarak projemizi duyuran tüm gazeteci arkadaşlara teşekkür ederiz..

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x