Kayıt Dışı Üretimi ve Hayvan Kaçakçılığını Özendirmeye mi Çalışıyoruz?


H.Yalçın KÖKSAL

Uzman Veteriner Hekim

Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

Değerli okuyucular bundan 6 ay önce 02.12.2011 tarihinde Resmi Gazetede “Sığır cinsi hayvanların kayıt altına alınması” ile ilgili yönetmelikte, daha önce 20 günlükten büyük hayvanlara kulak küpesi takılması yasaklanmış olmasına ve cezai müeyyideye bağlanmış olmasına karşın, hangi düşünce ve hangi amaçla yapıldığı  anlaşılamayan bir nedenle ,düzenleme yapılarak  yeni bir  kapı açılmış ve işletmelere 6 aylığa kadar olan hayvanlara küpe takılabilmesi kolaylığı sağlanmıştır.

Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın beyanatları halen kulaklarımızda çınlamakta   “ Ülkemizde 1000 000 ton kırmızı et tüketimi olmasına karşın bunun ancak 500 000 tonu kayıt altına alınabilmektedir”  tarzındaki ve gerçeği yansıtan ifadeleri yerli yerinde dururken yapılan düzenlemeyi nasıl  yorumlamak gerekir bilemiyorum.

 

Yıllarca yurdumuza  özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu sınırlarımızdan  kaçak olarak giren  hayvanların,ülke hayvancılığına ve dolayısı ile ülke ekonomisine verdiği zararların yanı sıra bulaşıcı ve salgın hastalıklar yönünden de çok önemli tehlike kaynağı oldukları bilinmektedir.

 

Son yıllarda yapılan canlı hayvan ve et ithalatlarının ülke hayvancılığı ve üreticiler üzerinde oluşturduğu olumsuz baskı devam ederken , bu  kez de yönetmelik marifetiyle yurda kaçak giren hayvanların kayıt altına alınmaları kolaylaştırılarak  tüketime yönlendirilmesi yani bir başka deyişle HAYVAN KAÇAKÇILIĞININ  YASAL  ZEMİNE OTURTULMASI gündeme gelmiş bulunmaktadır.

 

Hayvancılık girdileri makul seviyelere çekilmediği sürece yurt dışında yetiştirme maliyetlerinin düşük olmasından kaynaklanan ucuz hayvan kaçakçılığının önüne geçilemez iken , sınırlarımız içerisinde bu hayvanların kolayca dolaşımına zemin hazırlayan bu yönetmelik tam anlamıyla hayvan üreticilerini daha da zor koşullara sürükleyecektir.

Yurt dışından ithal edilen hayvanlarla ilgili olarak Brucella ve Şap hastalıkları gündemde iken,tamamen kontrolsuz olarak sınır  kaçakçılığı yolu ile ülkemize girişi ve kayıt altına alınışı kolaylaştırılan kaçak hayvanlar ile taşınması muhtemel hastalıkları varın siz düşünün.

Bu noktada meslektaşımız Burdur Millet Vekili Sayın Ramazan Kerim Özkan’ın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sunduğu yazılı soru önergesinde de bu sakıncalar madde madde ve açıklıkla sorulmuş olup, umarım Sayın EKER’in  vereceği yanıtlar bizleri tatmin eder ve çıkartılan yönetmeliğin hayvancılığımıza yapacağı katkıları ortaya koyarak bizlerin göremediği  gerçekleri gün yüzüne  çıkarır.

 

Bu nedenle Sayın ÖZKAN’ın soru önergesinin cevabını sabırsızlık ve merakla bekliyorum.

Dileğim benim haksız çıkmam ve hayvancılığın bu ve benzeri yönetmeliklerle altın çağına kavuşmasıdır.


Yazan - 25 Haziran 2012. Kategori HAYVANCILIK, H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x