Kaymağıyla Ünlü Afyonkarahisar’da “Mozzeralla Peyniri” Üretimi


kaymak_84474

 

“Kaymak” denince akla gelen ilk şehir olan Afyonkarahisar’da, İtalyanların dünyaca ünlü “mozzarella peyniri”nin üretimi için çalışma yapılıyor AKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, manda sütünden daha fazla katma değer elde edilmesi amacıyla yetiştiricilere bu peynirin yapımını öğretiyor.

 

 

 

ALİ Kemal Akan – “Kaymak” denince akla gelen ilk şehir olan Afyonkarahisar’da, İtalyanların dünyaca ünlü “mozzarella peyniri”nin üretimi için çalışma yapılıyor.

 

 

 

Manda yetiştiriciliğinin yaygın olduğu kentte, bu hayvanların sayısının artırılması ve sütünden daha fazla katma değer elde edilmesi için yetiştiricilere Afyon Kocatepe Üniversitesi  (AKÜ) Veteriner Fakültesi tesislerinde bilgi veriliyor. Kentte genellikle kaymak üretiminde tercih edilen manda sütünün, ilin ekonomisine daha çok katma değer sağlaması için çalışma başlatan veteriner fakültesi öğretim üyeleri, manda yetiştiricilerine mozzarella peyniri yapımını öğretiyor.

 

 

 

AKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’da manda yetiştiriciliğinin bir değer olduğunu, manda sütünden de bölgede en fazla kaymak üretildiğini söyledi. Gürler, manda sütünden kaymak üretiminin yanında farklı bir ürün daha geliştirme düşüncesiyle yola çıkarak, böylece yöredeki manda sayısının da azalmasına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.

 

 

 


Yazan - 20 Nisan 2014. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x