Kaz Eti Hasreti Bitiyor…


Besideki kaz eti 10 gün sonra sofralardaki yerine alacak.

Türkiye’nin kaz yetiştiriciliğinde önde gelen  yöresi olarak kabul edilen Kars’ta kaz yetiştiricileri beside tuttukları kazların kesim zamanının yaklaştığını söylediler.

Kars yöresinde kaz yetiştiren çiftçiler, kaz etinin sofralarda 10 gün sonra yerini alacağını belirtti. Türkiye’de kaz denilince akla gelen Kars ülke genelinde yetişen kazların yüzde 25’ini arazilerinde bulunduruyor. İl genelinde ve özellikle Arpaçay ilçesinde kazların güdülmesi için özel çoban tutuluyor. İlde yaklaşık 250 bin kaz olduğu söylentiler arasında.

Kars’ın Arpaçay ilçesinde çobanlık yapan vatandaşlar, doğal besinle besledikleri kazları10 gün sonra keseceklerini ve il dışına göndereceklerini belirtiyor.

Fiyatı 50 ile 70 TL arasında değişen kazlar, çeşitli şekillerde hazırlanıp servis ediliyor. Kaz ayak başı çorbası, tandırda kaz, kaz güveci, bunlardan sadece birkaçı. Kaz yemek için 10 gün daha beklemek gerekiyor.


Yazan - 11 Ekim 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x