Keban Barajı’nda arıza giderildi


tktk
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Keban Hidroelektrik Santrali’nde yaşanan arıza ile ilgili bilgi verdi ve arızanın hızlı bir müdahale ile kontrol altına alındığını açıkladı

 

ANKARA – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Keban Hidroelektrik Santrali’ndeki üretimi sisteme aktaran 4 güç trafosunun da etkisiz hale gelmesi, ülkemiz elektrik tüketimi ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya yapılan elektrik iletimini olumsuz etkileyecekti. Yapılan hızlı müdahale ile olay kontrol altına alındı” ifadesini kullandı.

 

Yıldız, yaptığı açıklamada, saat 07.40 sularında Elazığ sınırlarında bulunan Keban Hidroelektrik Santrali’nde, üretilen elektriği iletim sistemine aktaran TEİAŞ’ın bir güç trafosunda teknik nedenle oluşan patlama sonucu yangın çıktığını belirtti.

 

Yangının daha sonra diğer güç trafosuna sirayet ettiğini dile getiren Yıldız, Keban Hidroelektrik Santrali’nde üretilen elektriği enterkonnekte sisteme aktaran 4 güç trafosundan 2’sinin bu şekilde devre dışı kaldığını ifade etti. Yapılan hızlı müdahale sonucu 2 trafodaki yangının da saat 10.30 sularında söndürüldüğünü, diğer trafoların etkilenmediğini bildiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Keban Hidroelektrik Santrali toplam 1320 megavat kurulu gücüyle ülkemiz elektrik üretimine en çok katkıyı sağlayan santrallerimizden biri. Bu üretimi sisteme aktaran dört güç trafosunun da etkisiz hale gelmesi, ülkemiz elektrik tüketimi ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya yapılan elektrik iletimini olumsuz etkileyecekti. Ancak yapılan hızlı müdahale ile olay kontrol altına alındı.

DİĞER HABERLER
Yol Üstü Lokantasının Tilkisini Müşteriler Besliyor

Şu anda Keban Hidroelektrik Santrali’ndeki üretim ve elektriğin iletim ve dağıtımı normal seyrinde devam ediyor. Elektrik üretim, iletim ve dağıtımının atmosfere açık bir işletme olduğunu hep söylüyoruz. Bu kapsamda biz, gerek olumsuz hava koşullarının gerekse teknik anlamda yaşanan sorunların oluşturduğu tesirleri vatandaşlarımıza sirayet ettirmemeye çalışıyoruz.”


27 Aralık 2013. 09:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x