Kedi ve köpekleri susuz ve sahipsiz bırakmayın


 

 

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Bayram ve Yaz Tatili uyarısı yaptı. “Sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin de temiz suya kavuşma hakkı var” denilen açıklamada, herkes duyarlı olmaya çağrıldı.

 

Oda Başkanı Gökhan Özdemir imzasıyla yapılan açıklamada bir ricada da bulunuldu: “Sadece çocuklar istiyor diye hayvan sahiplenmeyin. Tatil dönüşü bir yerde bırakıp gidecekseniz, onların da bir canlı olduğunu asla unutmayın.”

 

AÇIKLAMANIN AYRINTILARI ŞÖYLE:

 

Yokluk ve yoksunlukların anlaşılmasına, paylaşmaya dair duyguların geliştirilmesine vesile olan Ramazan ayını bitirirken yaz ve tatil sezonu da başlamak üzere. Bu yüzden hayvan dostlarımız için iki konuya dikkat çekmek istiyoruz.

Öncelikle lütfen havaların mevsim normalleri üzerine çıkacağı önümüzdeki günlerde sokakta yaşamak zorunda kalmış olan kedi ve köpeklerimizi unutmayalım. Tüm canlılar için vazgeçilmez olan temiz suya ulaşma hakkı onlar için de önemlidir. İlimizde belediyeler su ve beslenme odakları oluşturmuş olsa da her zaman buralarda temiz su bulunmasını sağlamaları mümkün değildir. Hazır oluşturulmuş böyle noktalar varken en azından o bölgelerde hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamalarına katkı koyabiliriz. Eğer bu tip besleme odakları yoksa bunu bizler yapabiliriz. Bir kap su ve sıklıkla tazelenmesi sokaktaki dostlarımız için hayat kurtarıcıdır. Bu yardımlarımızı yaparken çevre kirliliği oluşturmayıp diğer insanları da rahatsız etmememiz gerekir. Çünkü sokağımızdaki can dostlarımıza yardım edelim derken diğer insanların rahatsız olmalarına neden olursak bu kez onlara daha çok zarar vermiş oluruz.

 

HAYVANLARIN CANLI OLDUĞUNU UNUTMAYIN

 

Bir diğer önemli konu da okulların kapanması ile yazlık bölgelere gidecek olan ve sadece çocukları istiyor diye hayvan sahiplenen kişiler. Hayvan edinmek ciddi bir bilinç ve sorumluluk gerektirir. Onlara sahip olma duygusu onların canlı oldukları gerçeğini unutturmamalıdır. Tatil dönüşünde ne yapacağınıza karar vermeden hele de gittiğiniz yerde bırakıp birilerinin bakacağını umarak asla hayvan sahiplenmeyin. Ne yazık ki sahipsiz hayvanların sayısının artmasında, hem hayvanların hem de insanların mağdur olmasında bu şekilde sorumsuzca hayvan sahiplenen insanların büyük payı var. Lütfen bunu unutmayalım.

Son olarak da önümüzdeki bayram tatilinde, belediyelerin geçici hayvan bakımevleri ve barınaklarındaki eksikliklerin giderilmesi ile hayvanların mağdur edilmemesi için önlemlerini almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Bayram sevinçlerimize gölge düşmemesi dileğiyle Ramazan Bayramınızın şeker tadında geçmesini dilerim.

 

  1. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına


Yazan - 23 Haziran 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x