Kediden bulaşan toksoplazma paraziti nedir?


İki kişinin kör olması sonucu son günlerde gündeme oturan Toksoplazma paraziti ile ilgili Ankara Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı bir açıklama yaptı.

Kedi dışkısından bulaşabilen bu parazit iki kişinin gözlerindeki rahatsızlık nedeni ile hastaneye başvurması ile gündeme oturmuştu. Bu kişilerden birinin kedilerle ilgilendiği, öbür kişinin ise kedilerden uzak durduğu ve hiç ilgilenmediği belirtilmişti. Bu durum ile ilgili Gıda Hattı internet sitesinde yayınlanan açıklamada Prof. Dr. Hakan Yardımcı Toksoplazma parazitinin ne olduğunu, nasıl bulaştığını, tedavisini ve nasıl korunulması gerektiğini anlattı.

Kediden bulaşan Toksoplazma paraziti nedir?
Toksoplazma, parazit türü bir canlıdır. Dişi ve erkek mikrobu kedi bağırsağında üremesi sonucu parazit meydana gelir. Bağırsaklarda oluşan parazit dışkıyla dışarıya çıkar ve dışkı içerisinde sonrada çoğalır. Bu nedenle, söz konusu parazit nedeniyle kediler sorumlu tutulur.

Özellikle yavru kediler bu hastalığa karşı dirençsizdir. Bu nedenle hastalık öncelikli olarak yavru kedilerde görünür. Bir kez geçiren kedide bağışıklık oluşur, 6 yıl kadar hastalığa direnç gösterir.

Kedi dışkısıyla çevreye yayılmış olan kedi paraziti sulara, sebzelere bulaşabilir. Parazitin bulaştığı yemleri yiyen hayvanlara dahi geçebilir.

Toksoplazma paraziti insana bulaşır mı?

Dün basına yansıyan haberdeki 2 ayrı vakada, kedilerle içli dışlı olan ve kedilerden tamamen uzak duran 2 farklı kişinin bu hastalığa yakalanmış olması, hastalığın yalnızca doğrudan kedilerden bulaşmadığının en önemli göstergesi.

Vücutta parazit olduğu nasıl anlaşılır? Toksoplazma paraziti belirtileri nedir?
Bulaştığı canlılarda ilk olarak taşizoid adı verilen farklı bir forma bulunur. Daha sonra da birçok diğer parazit gibi kist oluşturur. Çoğu kişide bulunmasına rağmen, hastalık yapacak şekilde etkisi bulunmayabilir. Grip gibi belirtiler yapsa da bu belirtiler herkeste görülmez. Özetle, hastalığın bulaştığını anlamak oldukça zor.

Yapılan araştırmalar insanların %25’inin bir şekilde toksoplazma paraziti ile karşılaştığını gösteriyor.

Toksoplazma paraziti taşıyan kedilerde belirti yapmaz, kedileri etkilemez.

Hastalığın en önemli sorunlarından bir tanesi, hamilelerde düşüklere neden olması. Gebe insanların çocuklarında da ileri dönemlerde bazı anomalilere yol açabiliyor. Bu yüzden hamilelik öncesinde mutlaka toksoplazma testi yaptırılması gerekiyor.

Kedi paraziti toksoplazma insanlara nasıl bulaşır?

Kistler en çok koyun ve keçilerde bulunur. Tükettiğimiz et veya çiğ sütten bunu alabiliriz. Burada alınabilecek en iyi yöntem hijyene dikkat etmek ve etleri iyi pişirmek, çiğ süt aldıysak kaynatmak. Çünkü pişmiş etten ve kaynatılmış sütten kedi paraziti bulaşmaz.

Çiğ et hazırlarken elimizi, kullandığımız gereçleri ağza götürmek, çiğ et hazırlanan kesme tahtası, bıçak gibi aletleri çiğ yenecek gıdalara temas ettirmek de toksoplazma paraziti bulaşmasına neden olabilir.

Toprakla çalışan insanlar da risk altındaki gruplardan biri eldiven kullanması ve hijyene dikkat etmesi de son derecede önemlidir.

Kedi besleyenler, sokakta kedi sevenler neye dikkat etmeli?

Sokak kedileriyle ilgili bir sıkıntı var. Bunların dışkıları kontrolsüz durumda olduğu için hastalık riski taşıyor. Sokaktaki kedileri sevdikten sonra elleri sabunlu suyla iyice yıkamak, sokak kedilerini ağız ve burun bölgesine yakın tutmamak gerekiyor.

Bir diğer risk de sokak kedilerinin çocukların oynadığı kum havuzlarına dışkılarını yapması. Çocukları bu konuda bilgilendirmek ve buralarda oynarken gözetim altında tutmak korunmalarına yardımcı olabilir. Benzer bir durum plajlarda da söz konusudur.

Önlemek için en önemlisi bakım koşullarına tamamen uyulmalı. Evde kedi varsa sağlıklı mama verilecek, dışkısı ve kumu her gün değişecek.

Evde bakılan kedilere toksoplazma paraziti bulaşmaması için alınabilecek en önemli tedbir, veteriner hekim kontrollerinin yapılması.

Toksoplazma paraziti konusunda kediyi suçlamak son derecede yanlış. Bu hastalık dışarda her yerde bulunuyor. Doğru tedbirler alındığı müddetçe bulaşması önlenebiliyor.

Evde kedi besleyenler neye dikkat etmeli?

Evde bakılan kedilere toksoplazma paraziti bulaşmaması için uyulacak ilk kural, kedilere çiğ gıda verilmemesi. Evdeki kedileri hazır mama veya evde pişmiş gıdayla beslemek gerekiyor. Bu tedbirler kedilerin hastalığı gıdayla alma riskini önlüyor.

Bunun dışında kedinin dışarıya bırakılmaması son derece önemli. İçgüdüleri nedeniyle avcı olan kedi, kedi parazit nedeniyle kist oluşmuş bir fareden de bu hastalığı alabiliyor.

Toksoplazma paraziti tedavisi nasıl yapılıyor?

Ne yazık ki hastalığı tamamen ortadan kaldırabilen bir tedavi bulunmuyor.

Kaynak: Gıda Hattı https://www.gidahatti.com/kedi-parazit-toksoplazma-paraziti-nedir-belirtileri-tedavi-139918/


23 Ocak 2019. 10:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x