Kelaynaklar doğaya dönecekler


Son üç yılda seçilen bir grup kelaynak, göçe gönderildi. Kelaynakların tamamen doğaya salınması için iç güdüsel olarak belirledikleri 3 bin kilometrelik göç rotasını tamamlamaları gerekiyor.

Bereket sembolü olarak bilinen kelaynak kuşları, Şanlıurfa Birecik’te şu anda yarı vahşi ortamda bulundukları üretme istasyonundan, yeniden tamamen doğal yaşama dönebilmeleri için içgüdüsel olarak belirledikleri göç rotasını kayıpsız tamamlayarak, dönebilmeleri gerekiyor. Kanatları arasına takılan radyo vericilerinin gönderdiği sinyallerle 4 yıl önce göçe gönderilen ilk grup, Türkiye’den başlayıp, Suriye, Suudi Arabistan ve Yemen’de devam eden göçü, Etiyopya yakınlarında tamamlamayı başardı. Yaklaşık 3 bin kilometrelik göçün ardından söz konusu ilk grup Birecik’e dönmüştü.

Bu türün göçmen özelliğini koruduğunun göstergesi olan göç yolculuğu için son 3 yılda yeniden seçilen kelaynaklar, göçe gönderildi. Ancak güçlü yapılarıyla birkaç günde binlerce kilometrelik yolu kateden kelaynakların, genellikle bilinçsiz avlanma, tarım ilaçları veya dinlenmek için kondukları elektrik tellerinde akıma kapılarak telef oldukları belirlendi.

 Bu yıl Birecik’teki koloniden 4 yavru birey iki hafta göç için doğaya salındı. Bu grubun şu sıralar Suriye sınırları içerisinde bulunduğu belirtildi.

 

 


Yazan - 14 Ağustos 2011. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x