Kelkit Organik Tarım ve Yöresel Ürünler Festivali


 

 

 

Kelkit Organik Tarım ve Yöresel Ürünler Festivali 10. Yaşını Kutladı…

 

Geleneksel hale gelen Kelkit Organik Tarım ve Yöresel Ürünler Festivali sevenlerine 10. kez “Merhaba” dedi. Kelkit Belediyesi’nin düzenlediği festival her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı.

 

Kelkit Organik Tarım ve Yöresel Ürünler Festivali; ilçenin Pazar Yeri’nde 2 Temmuz Pazar günü; Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Ak Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Meclis İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, Gümüşhane önceki dönem Milletvekili Temel Yılmaz, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz ile belde belediye başkanlarının katılımı ve vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

 

Her yıl kazananı merakla beklenen festivalin en eğlenceli yarışmalarından “En İyi Buzağı” yarışması renkli görüntülere sahne oldu. Doğan Holding’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak, 2002 yılından bu yana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik tarım için pilot bölge seçtiği Kelkit’te çalışmalarını sürdüren Doğan Organik tarafından dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışmanın birincisine buzağı hediye edildi.

 

Doğan Organik’in 2015 yılından beri ürettiği; sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki tüketicilerle buluşan Yoncadan markalı ürünler festivale özel Kelkit bölgesinde yaşayan tüketicilerle buluştu. Festival katılımcılarına Yoncadan markalı organik ayran dağıtımı gerçekleştirildi.

“En İyi Buzağı” yarışmasını Melek adlı buzağı kazandı. Melek’e ödülünü takdim eden Doğan Organik Genel Müdürü Sinan Bilgin konuşmasında “Doğan Organik olarak Kelkit havzasında sürdürülebilir tarımsal model oluşturarak, bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak için Kelkit’te organik süt ve besi hayvancılığı alanında faaliyet göstermekten gurur duyuyoruz. Yetiştirdiğimiz yonca ağırlıklı organik yemleri kullanarak,  organik süt hayvancılığı ve sağdığımız sütleri işleyerek de süt ve süt ürünleri üretimi yapıyoruz. Kelkit’te çiftçilerimizle başlattığımız sözleşmeli tarım projemizin başarısı bizi sevindiriyor. İlk başladığımız günden bu yana bölgenin yaşadığı ilerleme mutluluk verici.  Bugün burada yarışan buzağılarda da gördük ki bizim gibi bölge halkı için de hayvancılık çok önemli, bu vesileyle hayvancılık ve organik tarım için emek verenleri kutluyorum. Bu keyifli festivalin gerçekleşmesine katkı sağlayan başta Kaymakamımız olmak üzere, belediye başkanımıza da çabalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Yarışmayı kazanan arkadaşımızı tebrik ediyorum” dedi.

 

Çeşitli yarışmalar, G.Ü. Halk Oyunları, Kafkas Oyunları, Kelkit Halk Oyunları Gösterileri ile eğlence dolu geçen festivalde sahne alan yöresel sanatçıların ve halk ozanlarının konserleri büyük ilgi gördü. Verdiği konserle festivalin kapanışını yapan Mustafa Ceceli sevilen şarkıları ile ziyaretçileri coşturdu.

Doğan Organik hakkında

Doğan Holding’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak 2002 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın organik tarım için pilot bölge seçtiği Gümüşhane Kelkit’te başladı. Doğan Organik, Kelkit havzasında sürdürülebilir tarımsal model oluşturmak ve bölgesel kalkınmaya ön ayak olmak amacıyla organik süt ve besi hayvancılığı alanında faaliyet gösteriyor. Yetiştirdiği yonca ağırlıklı organik yemleri kullanarak,  organik süt hayvancılığı, sağdığı sütleri işleyerek de süt ve süt ürünleri üretimi yapıyor.

2005 yılında, organiklik sertifikası alan tesis, 2006 yılında Kelkit’te sözleşmeli çiftçilik projesini başlattı. 2012 yılında CSR Europe Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülünü aldı Doğan Organik’in ana işletmesi ve damızlık hayvan yetiştirme merkezi toplam 200 dekar alanda faaliyet gösteriyor.  Doğan Organik, yaklaşık 10 bin tonluk üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük organik hayvancılık işletmeleri arasında yer alıyor. Türkiye’nin kapasite olarak en büyük organik çiğ süt üreticisi olan Doğan Organik, iç pazarın en büyük organik içme sütü hammadde tedarikçisi durumunda.

Doğan Organik,  2015 yılından beri Yoncadan markası ile organik günlük süt, organik yoğurt, organik ayran, organik labne ve organik yöresel peynir üretimi ile satışı yapıyor. Yoncadan markası dışında 2011 yılından bu yana da Migros için MLife markalı organik süt ürünlerini üretmeyi sürdürüyor.

 


Yazan - 4 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x