‘Kendi fakir, gönlü zengin’ ahtapot avcısı


 

Yarım asırdır Saros Körfezi’nde ahtapot avcılığı yapan Ekmekçi, durumunu “kendim fakir, gönlüm zengin” şeklinde tanımlıyor.

 

 

ÇANAKKALE – Mertkan Morkoç

 

Saros Körfezi’ndeki bir kulübede tek başına yaşayan ve 50 yılı aşkın süredir ahtapot avcılığı yapan 61 yaşındaki Nezarettin Ekmekçi, denizden umduğunu bulamadığında da fırıncılık, çobanlık, arıcılık gibi işlerde çalışarak geçimini sağlıyor.

 

 

 

Yarım asırdır Saros Körfezi’nde ahtapot avcılığı yapan Ekmekçi, durumunu “kendim fakir, gönlüm zengin” şeklinde tanımlıyor.

 

Deniz kıyısında yaptığı kulübede tek başına yaşayıp avladığı ahtapotları satarak geçinen Ekmekçi, eskisi kadar ahtapot avlayamadığı için fırıncılıktan keçi çobanlığına, arıcılıktan tamirciliğe kadar çeşitli mesleklerde çalışarak, maddi imkansızlıklara rağmen hayatından memnun bir şekilde yaşamaya devam ediyor.

 

“Meslek çok, icraat yok”

 

Balık adam kıyafetiyle serbest dalış yaparak çıkardığı ahtapotları satan Ekmekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizin eskisi gibi bereketli olmadığını söyledi.

 

 

 

Mesleğini soranlara, “meslek çok, icraat yok” diye cevap verdiğini belirten Ekmekçi, baba mesleğinin ekmek ustalığı olduğunu ancak sigortasız ve az ücretle çalıştırıldığı için bu mesleği ramazan aylarında yaptığını kaydetti.

 

Ekmekçi, fırıncılık mesleğine çok adam yetiştirdiğini ifade ederek, “Çalıştık, adam yetiştirdik, ekmek verdik birilerine ama bize kimse ekmek vermedi adam gibi. Aç kalmadık ama ucu ucuna geçindik işte.” dedi.

 

Bir dönem sahibi olduğu 20 civarındaki keçiye çobanlık da yaptığını dile getiren Nezarettin Ekmekçi, 7 yıl önce böbrek yetmezliğinden kaybettiği eşinin hastane masrafları için keçileri satmak zorunda kaldığını anlattı.

 

“Hanım gidince ben de keçileri kaçırdım” diyen Ekmekçi, zamanının çoğunu deniz kıyısındaki kulübesinde geçirdiğini aktardı.


Yazan - 22 Nisan 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x