Ölümcül Kenelerden “Sümbül Ağa” sistemi İle Kurtulacağız


Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), yaz aylarında insanları tehdit eden kenelerle ilgili 6 yıldır yaptığı çalışma başarıyla tamamladı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), yaz aylarında insanları tehdit eden kenelerle ilgili 6 yıldır yaptığı çalışma başarıyla tamamladı. TAEK’in, Ankara’daki merkezinde keneler, gama radyasyonla bilimsel ifadesiyle ‘steril’ hale getirilip kısırlaştırıldı.

‘Atom’lanan kenelerin ikinci aşamada doğaya salınacağı açıklandı. Bu kenelerin, doğal ortamlarında diğer kenelerle çiftleşeceği ama üreyemeyeceği vurgulandı. Bu yolla yılda 10-15 insanın ölümüne neden olan bu zararlıdan zamanla kurtulunmasının amaçlandığı belirtildi. Pilot bölge olarak Kırıkkale’nin seçilebileceği ve steril kenelerin öncelikle burada doğaya salınabileceği ifade edildi. TAEK kaynakları, laboratuvar ortamında steril kene testlerinin başarılı geçtiğini vurgulayarak, “Başarı şansını yüksek görüyoruz” diye konuştu. TAEK’ten üst düzey bir yetkili; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla iletişime geçeceklerini belirterek, “Steril keneler, Tarım Bakanlığı’na verilecek. Uygulamayı, Tarım Bakanlığı yapacak” dedi./RotaHaber

 


DİĞER HABERLER
Bakan Yılmaz: Farklı hayvancılık modelleri oluşturmamız lazım
7 Mayıs 2012. 14:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
ARZ
ARZ
10 yıl önce

Türkiye’de sanıldığının aksine tavukların yok edilmesi sebebiyle bu kene popilasyonu artmadı. Sülün, bıldırcın, keklik gibi yaban hayvanlarıdır bunun asıl yokedicisi.. Tabi bu kenelerin yokedicisinin de bir düşmanı var; AVCILAR ve Tarım İLAÇLARI.. Anadolu insanı bilinçsizce avcılık ve Modern(!) ziraat teknikleri sebebiyle yokedilen bu türlerin alanlarının da daraltılması sebebiyle kene belasını kendisi ekti kendi toprağına hastalık olarak hasad ediyor. Av kanunu yeniden gözden geçirilip Mera Kanunu ile yapmalanan ve özelleştirilen devlet millet arazilerini ÖZEL AVLAK kanunu çıkartıp avcıların bu Özel Avlaklar dışında av yapılmasını yasaklayarak önüne geçmek pekala mümkündür. Geriye Tarım İlaçları kalıyor. Onu da yakında mecburen yasaklayacaklar.. Çünkü boşaltım sistemi… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x