Kene Savaşı İçin 2200 Beç Tavuğu Dağıtıldı


Yozgat’ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı taşıyan kenelere karşı mücadelede kullanılmak üzere, hastalığın yoğun olarak görüldüğü ilçelere 2 bin 200 adet ‘beç tavuğu’ dağıtıldı.

Yozgat’ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı taşıyan kenelere karşı mücadelede kullanılmak üzere, hastalığın yoğun olarak görüldüğü ilçelere 2 bin 200 adet ‘beç tavuğu’ dağıtıldı.

Yozgat Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kınalı Keklik Üretme İstasyonu’nda bu yıl keklik üretiminin yanında halk arasında İran veya Tokat tavuğu olarak bilinen 2 bin 200 adet ‘beç tavuğu’ üretimi yaptı. Yozgat İl Çevre Orman Müdürü Birol Ayyıldız, yaptığı açıklamada Yozgat’ta yerleşim bölgelerine dağıtımı yapılan bin 500 beç tavuğunun dağıtımının bugün itibariyle tamamlandığını söyledi.

Ayyıldız, “Ülkemizde bazı evlerde bej tavuğu beslendiğini ve bunun keneye karşı kullanıldığını gördük. Bu bilgiler ışığında insanların yaşadığı alanlar ve çevresinde kene mücadelesinde kullanılmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından Yozgat Keklik Üretme İstasyonu’muzda 2011 yılı içerisinde deneme maksatlı 2 bin 200 adet ‘Beç tavuğu’ üretimi gerçekleşmiştir. Üretilen bu tavuklardan 700 adeti kene vakalarının yoğun olarak görüldüğü illerden olan Çorum’un Osmancık ilçesi merkez ve köylerine dağıtılmak üzere gönderildi. İlimizde ise Aydıncık, Çekerek, Kadışehri ilçeleri ve köylerine dağıtılmak üzere bin 500 adet beç tavuğu dağıtılarak toplamda 2 bin 200 beç tavuğu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.” dedi.

DİĞER HABERLER
‘Yaban mersini’ diye ‘ayı üzümü’ satıyorlar

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının yoğun olarak görüldüğü bölgelerde dağıtımı yapılan beç tavuklarından her eve 3 adet verildiğini kaydeden Ayyıldız, “Daha sonra uzmanlar tarafından yapılacak incelemeler sonucunda beç tavuğunun kene ile mücadelede gerçekten etkili olduğu tespit edildiğinde üretim artacak ve diğer illerde de yaygınlaştırılacaktır. Beç tavuğu konusunda bu yıl ilk deneme çalışmamızdı. 2012 yılında da yine üretim yapılacak. Ayrıca keklik üretim istasyonumuzun hem beç tavuğu hem de kınalı keklik üretimi için kapasitesini artıracağız.” şeklinde konuştu.Cihan


7 Ekim 2011. 11:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
abuzer polat
abuzer polat
12 yıl önce

internetten haberinizi okudum. beç tavuğundan bende bir tane erkek bulunmakta iki adet dişisinden nasıl temin edebilirim?yardımcı olabilirmisiniz.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x