Kesilen İnek Kuduz Çıkınca Köy Karantinaya Alındı


kkkManisa’nın Akhisar İlçesi’ne bağlı Arabacıbozköy’de kesilen inek kuduz çıktı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü köyü karantinaya aldı.

 

 

 

 

Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Akif Şenyürek’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Merkeze bağlı Arabacıbozköy’de A.Ç. isimli kişiye ait ineğin kesilmesinden sonra serbest çalışan bir veteriner hekim arkadaşımız ilçe müdürlüğümüze klinik belirtilerini bildirmesi üzerine, kesilen ineğin tümüne el koyduk. İneğin başı kuduz yönünden incelenmek üzere Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü müdürlüğüne gönderildi. Bir gün içinde yapılan tetkikler sonunda ineğin kuduz olduğu raporla tarafımıza bildirildi. Kuduz ineğin tümü imha edildi. İlçe müdürlüğümüz gerekli idari ve fenni tedbirleri alınmıştır. Arabacıbozköy’de 6 ay süre ile karantina tedbirleri uygulanacaktır. Köye hayvan giriş ve çıkışı yasaklanmıştır” dedi.
İneğin hastalık mikrobunu nereden aldığının tespit edilmediğini, muhtemelen yaban hayatı kaynaklı olduğunu belirten İlçe Müdürü Şenyürek, “Meralarda hayvan otlatan, arazilerde çalışan vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve kuduz riski olan alanda, evden kaçan kedi, köpek gibi hayvanların ilçe müdürlüğümüze bildirmeleri hususunda gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekmektedir” dedi.

DHA


Yazan - 30 Ağustos 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x