Keskin Keskinoğlu” Önce tavuklarımızın huzur ve refahı”


Perakende yumurta pazarında yüzde 68 payla lider olan Keskinoğlu, yeni yatırımlara hazırlanıyor.

2008 yılında kurduğu ve 2009’da faaliyete geçirdiği serbest dolaşım kümesleriyle tavuklara daha geniş doğal hayat alanı sunan şirket, 2015’e kadar tüm kümeslerini kademeli olarak serbest dolaşım kümeslerine dönüştürecek. Keskinoğlu’nun toplam 35 milyon liralık yatırım yapacağı bu yeni kümeslerde, 1 metrekarede 22 tavuk yerine 6 tavuk yaşıyor. Böylelikle eski kafes sistemine oranla 1 tavuk için 4 kat daha fazla hareket alanı sunuluyor. Serbest dolaşım kümeslerinde yetişen tavuklar içgüdüsel ihtiyaçları olan tüneme, eşinme, gerinme, çırpınma gibi tüm doğal hareketleri rahatça yaptıkları gibi yumurtalarını folluk olarak adlandırılan doğal ortamlara bırakıyorlar.

Bu sene başında kabul edilen ‘Çiftlik Hayvanlarının Refahına İlişkin Yönetmelik’ henüz gündeme gelmeden, 2005’ten beri serbest dolaşım kümeslerinde üretim yaptıklarını belirten Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “2008 yılında ise AB normları doğrultusunda ileriye yönelik çalışmalarımızı başlattık. Mevcut tavuklarımızı, doğal davranış özelliklerini mümkün olduğunca karşılayabilecekleri; geniş alanlı, tünekli, folluklu ve eşinme alanlı yeni kümeslerimize yerleştirmeye başladık. Böylece 1.750 metrekarelik dev kümeslerde tavuklara serbest dolaşım hakkı sağlarken; üretim şeklindeki farklılık sayesinde de daha lezzetli yumurta elde ettik.” dedi.

Keskinoğlu, hayvan refahına ilişkin yönetmeliğin de yürürlüğe girmesiyle, 2008 yılında 10 milyon liralık yatırımla başladığı serbest dolaşım kümesleri için yatırımları hızlandırma kararı almış. Şirket, 2015’e kadar toplam 25 milyon liralık yatırımı daha tamamlayarak tüm kümesleri hayvan refahını maksimum derecede gözeten serbest dolaşım kümeslerine dönüştürecek./cihan

 


20 Şubat 2012. 11:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x