Keskinoğlu, piliç gübresinden elektrik üretecek


Beyaz et ve yumurta üreticisi Keskinoğlu, çiftliklerindeki tavuk kümeslerinde bir günde biriken 400 ton dışkıdan enerji üretmeyi hedefliyor. Firma, söz konusu projenin hayata geçmesiyle birlikte 7 milyon metreküp doğalgaza eşdeğer yıllık 20 milyon kw elektrik üretecek. Firma biyogaz üretme noktasında gerçekleştireceği projeye ilave geçen yıl başladığı enerji üretimine 16 milyon TL’lik ek yatırım yapacak. Her iki projeyle firma toplam enerji ihtiyacının yüzde 70’ini kendi bünyesinde karşılayacak. Keskinoğlu, 2010 yılında başladığı enerji üretimi için 5 milyon TL’lik yatırımla kojenerasyon ünitesini devreye almıştı. Bu yıl ise her biri 8 milyon TL maliyetle iki ünite daha kurulması planlıyor.

Tavuk dışkısından biyogaz üretecek olan projenin 15 milyon liralık bir yatırımla gerçekleşeceğini açıklayan Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “Bu yılın yatırım programına aldığımız proje ile tesislerimizde, bir günde oluşan 400 ton tavuk dışkısından, biyogaz üretmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 15 milyon TL yatırımla kurulacak bu sistem sonrasında ise 7 milyon metreküp doğalgaza eşdeğer yıllık 20 milyon kw elektrik enerjisi üretmek mümkün olacak” diye konuştu.

Keskinoğlu, firma olarak 2010’da olduğu gibi bu yıl da enerji odaklı yatırımlara ağırlık vereceklerini belirterek, şunları kaydetti: “2010’da başladığımız enerji üretimine 16 milyon TL daha yatırım yaparak toplam ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayacağız. Sektörde bir ilk olarak uygulanan kojenerasyon ünitesi sistemi 5 milyon TL yatırımla hayata geçmişti, 2011’de bu sisteme ek olarak her birine 8 milyon TL yatırımla iki ünite daha kurmayı planlıyoruz. Bu sistem tamamlandığında toplam 100 milyon kw’lık enerji üretebileceğiz. Ayrıca 2010’da 1 milyon TL yatırımla kurulan rüzgar türbiniyle yıllık 630 bin kw enerji üretiyoruz. Bu yıl içinde rüzgar türbinlerinin sayısının da artırmayı hedefliyoruz.” (Kobiden)


16 Mart 2011. 11:34
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x