Keskinoğlu “Tavuk İhracatı İçin Arındırılmış bölge gerek”


AB, kuş gribinin 300 km uzağında ari bölge şartı koştu. Keskinoğlu: ‘Ari’ bölgeyle AB’ye 2013’te tavuk satarız.

 

Türkiye Paris’te başlayan SIAL Uluslararası Gıda İçecek Fuarı’nda, en hızlı ‘büyüyen’ ülke oldu. AB talebiyle kuş gribinden ‘ari’ bölgelerin belirleneceğini belirten Keskin Keskinoğlu “2013’te AB’ye ihracat yaparız” dedi..

 

Dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL Uluslararası Gıda İçecek Fuarı Paris’te dün açıldı. 100 ülkeden 5 bin 900 firmanın stand kiralayarak katıldığı fuarda Türkiye ‘katılım alanını ve katılımcı firma sayısını eh hızlı artıran ülke’ oldu. Fuarda Tarım Bakanlığı’nın özellikle piliç eti üretiminin yoğun olduğu Bandırma ve Ege Bölgesi’nde AB’ye ihracat konusunda çalışmalar yaptığını dile getiren Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, kuş gribinden ari bölge oluşturulacağını ifade etti. Daha önce hastalığın ortaya çıktığı yerlerin envanter çalışmasının yapıldığını anlatan Keskinoğlu, “AB, bu bölgelerin belirlenmesini istiyor. Kuş gribinin olduğu yerlerin 300 kilometre uzağında bu hastalığın bulunması mümkün değil. Tüm bunlar belirlendikten sonra 2013 başından itibaren AB’ye ihracat yapacağımızı düşünüyorum” dedi. Rusya pazarıyla ilgili de bilgi veren Keskinoğlu, şöyle devam etti: “Rusya’ya ihracatta bir engel yok. Ancak Rusya, bizim ürünlerimiz üzerinden yüzde 30 vergi istiyor. Dolayısıyla rekabet edemiyoruz.”

 

Dünya Gıda Fuarı’na en büyük katılım Türkiye’den

 

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dünya Gıda Fuarı SIAL’a katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 256 firmayla Türkiye’nin en çok firmayla temsil edilen ülke olduğunu söyledi.

 

Fuarın açılışında konuşan Bakan Eker, Fransa-Türkiye arasındaki tarımsal işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, “Fransa üzerinden Türkiye-Avrupa Birliği’nin özellikle tarımla ilgili fasılları konusunda da gelişme sağlanacağını umut ediyoruz” dedi. Türkiye’nin son 20 yılda giderek artan bir katılımla bu yıl en yüksek düzeye ulaştığını kaydeden Bakan Eker, 10 bin metrekare kapalı alanda 256 Türk firmasının bulunduğunu kaydederek, “Katılımcı ülkeler arasında en geniş alan Türkiye’ye ait. Türkiye’nin hem üretimi, hem ihracatı, hem ticaret sektörü gelişiyor. Uğradığımız her stantta ticari bağlantı ve iş görüşmesi olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bir firma yetkilisinin 1988’de Türkiye’ye sadece 80 metrekare yer ayrıldığını ve 11 firmanın katıldığı yönünde bilgi verdiğini aktaran Bakan Eker, Türkiye bugün 256 firmayla katılıyorsa Türkiye’nin Avrupa’da dünya pazarlarıyla buluştuğu bu fırsatı çok iyi değerlendirdiğini, geldiğimiz noktayı gösteriyor” dedi.

 

“İki ülke ilişkileri bu dönemde daha umut verici” diye konuşan Bakan Eker, Türkiye ile Fransa arasında gelecek ay tarım alanında yürütme komitesi toplantısı yapılacağını söyleyerek şöyle devam etti: “İkili ilişkilerin geliştirilmesi ve Fransa üzerinden Türkiye-Avrupa Birliği’nin özellikle tarımla ilgili fasılları konusunda da gelişme sağlanacağını umut ediyoruz. Bizim 800 milyon doların üzerinde tarımsal hacmimiz var. Fransa ile yaklaşık 500 milyon dolara yakın kısmı Türkiye’nin Fransa’ya ihracatı. Türkiye burada net dış ticaret fazlasına sahip bir ülke. Bunun daha da büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Bu potansiyeli kullanmak için gayret ediyoruz. Gerek gıda sanayimiz, gerek tarımsal üretimimiz, gerekse ticaret sektörümüz bu alanda büyük gayret içerisinde, bu fuar da bunun fırsatı diye düşünüyoruz” dedi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da Türkiye’nin gıda ve tarım alanında ne kadar ileri gittiğini fuarlar sayesinde gözlemlediğini belirterek, “Her sene gerek katılımımız, gerek ürünlerimizin kalitesi, gerekse bizleri ziyarete gelen Avrupalı müşterilerin bizlere yaklaşımları her sene Türkiye’nin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Eker, fuara katılan Türk firmalarını ziyaret etti. Türk stantlarını tek tek gezen Bakan Eker, firma yetkililerine katılım belgelerini verdi. Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll ile  ikili görüşme yapan Bakan Eker, iki ülke arasında tarım sektöründeki ilişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı adımlar atılmasında mutabık kaldıklarını açıkladı.

 


Yazan - 22 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
zeki bilgin
zeki bilgin
8 yıl önce

Merhaba,

yumurta tir bazinda ihracat fiyatiniz nedir?yerinde (FOB )TESLIM.gIYATTA ANLASIRSAK AYDA BIR KAC TIR ALMAYI PLANLIYORUM.CEVABINIZI ACIL BEKLIYORUM.

TESEKKUR EDRIM.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x