Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42. yıl dönümü


663869

 

 

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 42. yıl dönümünü kutlayarak, Barış Harekatı sayesinde soykırım, cinayet, tecavüz gibi insan yaşamını, insan hak ve hürriyetlerini ve insanlık onurunu ilgilendiren asıl büyük sorunların ortadan kalktığını belirtti.
TBMM Başkanı Kahraman: “Barış Harekatı sayesinde soykırım, cinayet, tecavüz gibi insan yaşamını, insan hak ve hürriyetlerini ve insanlık onurunu ilgilendiren asıl büyük sorunlar ortadan kalkmış durumdadır. Barışın kalıcı hale gelmesi için yürütülen görüşmelerin geçmişte yaşanan üzücü olayların tekrar etmesine yol açmayacak bir sonuca ulaşması için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır”

Kahraman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, Kıbrıs Adası’na barış ve huzur getiren, Ada Türkleri’nin can güvenliğine kavuşmasını ve hak ve hürriyetlerini elde etmesini sağlayan Barış Harekatı’nın yıl dönümünde kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı tebrik etti.
Barış Harekatı ile Kıbrıs’daki Türkler’e yönelik katliamların engellendiğini, adada güven ortamının yeniden tesis edildiğini ifade eden Kahraman, bu nedenle 20 Temmuz’un sadece KKTC vatandaşlarının değil, Türkiye halkının da sevinç ve mutluluk günü olduğunu vurguladı.

Kahraman, Akdeniz’de büyük bir deniz üssü gibi duran Kıbrıs’da, Barış Harekatı sayesinde 42 yıldan beri huzur ve güven ortamının hakim olduğunu belirterek, “Her ne kadar bugün bir Kıbrıs sorunundan söz ediliyorsa da bu sadece siyasal düzeyde bir uzlaşmaya varılamaması durumuna karşılık gelmektedir. Barış Harekatı sayesinde soykırım, cinayet, tecavüz gibi insan yaşamını, insan hak ve hürriyetlerini ve insanlık onurunu ilgilendiren asıl büyük sorunlar ortadan kalkmış durumdadır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

1234

 
Kahraman, mesajında şunları kaydetti:
“İki halklı ve iki devletli adadaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve barışın kalıcı hale gelip kurumsallaşması için yürütülen görüşmelerin hak ve hukuka uygun bir neticeye ulaşması en büyük temennimizdir. Barışın kalıcı hale gelmesi için yürütülen görüşmelerin geçmişte yaşanan üzücü olayların tekrar etmesine yol açmayacak bir sonuca ulaşması için, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
Bu vesileyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı bir kez daha tebrik ediyorum. Kuzey Kıbrıs Türk halkının huzur, güven ve barış içinde yaşamasını diliyorum. Kıbrıs’ta yürütülen müzakerelerin geçmişten alınan derslere dayalı olarak tarihin tekerrür etmesine yol açmayacak adil ve hakkaniyetli bir sonuca kısa zamanda ulaşmasını samimiyetle temenni ediyor, Kıbrıs Türkleri’nin can güvenliğini, ırz ve namusunu, hak ve hürriyetlerini korumak için her türlü fedakarlığı yapmış bulunan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”


Yazan - 20 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x