Kıdem tazminatı kalkıyor, kişisel tazminat geliyor


İstihdam Paketi ile birlikte kıdem tazminatını kaldırmayı planlayan hükümet, onun yerine herkesin parasını kendi hesabında tutacağı bir sistem getirecek.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kıdem tazminatında mevcut sistemin kaldırılacağını ve yeni sistemde herkesin parasının kendi adına bir hesapta tutulacağını açıkladı.

Konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Yılmaz, yeni sisteme ilişkin düzenlemenin birkaç ay içinde açıklanacak olan İstihdam Paketi’ne gireceğini belirterek, “Avusturya Modeli olarak bilinen bir sistem tercih edildi. Bir fon yönetimi belirleyeceğiz. Çalışanın kendi hesabında toplanan paraları bu fon yönetecek. Mevcut çalışanlar hak kaybına uğramayacak” dedi.

Yeni sistem nasıl olacak?

Mevcut sistemin kaldırılmasının ardından, geçilecek sisteme göre, işveren çalışana işten ayrılırken toplu para ödemesi yapmayacak. Bunun yerine İşsizlik Fonu’na benzer bir yöntemle Tazminat Fonu oluşturulacak ve her çalışan adına açılacak bireysel hesaplarda toplanacak para nemalandırılacak. Hesapta birikecek paraların belirli periyodlarla yapılacak kesintilerden oluşması öngörülmesine rağmen henüz kesintilerin kaynağı, şekli ve miktarı netleşmedi.

Fonda biriken paranın kullanımı belirli şartlara ve kurallara bağlı olacak.

Yeni sistemin en önemli özelliği ise, herkesin kendi özel hesabını, bu hesapta biriken tutarı takip edebilmesi olacak.

 


Yazan - 16 Eylül 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x