Kılıçdaroğlu: 9 Temmuz, yeni bir doğuştur


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 günlük adalet yürüyüşünü Maltepe’deki miting alanına gelerek tamamladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, miting alanında toplanan vatandaşlara kişiye seslendi.

“9 Temmuz yeni bir doğuştur.” diyen Kılıçdaroğlu, kendisine destek verenlere şu ifadelerle teşekkür etti:

“Yol boyunca bizi yüreklendiren Ankara, Kahramankazan, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Kaynaşlı, Düzce, Hendek, Adapazarı, İzmit, Derince, Körfez, Tavşancıl, Gebze ve İstanbul’a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

Bize sofrasını açan, yemek gönderen, yiyecek gönderen, hayır dualarım seninledir diyen annelere babalara her zaman, her yerde şükran borçluyum, yine buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum.

Yolda gelirken bizi protesto eden vatandaşlarımız da vardı, protesto adan yurttaşlarıma da şükranlarımı gönderiyorum. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi göndereceğiz.

Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize, bütün güvenlik güçleri bizim sağlıklı bir şekilde toplanmamız için olağanüstü çaba harcadılar. Halkın polisine, jandarmasına selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Hiç kimse unutmasın, biz yürürken, taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl eylemini yaptık. Hiçbir yurttaşımızın burnu dahi kanamadı. Benimle beraber yürüyen adalete susamış 80 milyona yine şükranlarımı sunuyorum.

Hasan Tatlı hayatını kaybetti. Ailesine baş sağlığı diliyoruz. Ailesine şükranlarımı sunuyorum.

Sevgili adalet arayışçıları, yürüyüşümüze destek veren pek çok kesim oldu. Siyasi partiler ve milletvekillerine, sendikalara, sanatçılara, muhtarlara, engellilere, Ergenekon, Balyoz, KHK mağdurlarına, taşeron işçilerine, kadınlara, STK’lara, barolara, mağdur ailelere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Neden yürüdük?”

“Neden yürüdük?” diye soran Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için yürüdük. Tutuklu gazeteciler için yürüdük. Bugün Gökmen Ulu’nun doğum günü. Kendisine Maltepe’den mutlu yıllar diliyoruz. İçeridesin, hapistesin kardeşim. Üstadlarınla beraber hapistesin ama unutma Maltepe Meydanı senin yanında, gazetecilerin yanındadır.

Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük. Hocaların görevlerine son verilmesi tam bir demokrasi ayıbıdır. Geçmişte bunu sıkı yönetim dönemlerine paşalar yapıyordu. Hitler, Almanya’da yapıyordu. Kaboğlu gibi isimler kapının önüne kondu ama yurt dışına çıkışları da yasaklandı. Maltepe Meydanı’ndan yasaklayanları kınıyorum.”

Kılıçdaroğlu: Her Firavun’un bir Musa’sı vardır

CHP lideri konuşmasında iktidara şu çağrıda bulundu:

“Biz, adalet istiyoruz. Sadece yürüyüşümüze destek verenler için değil herkes içi adalet istiyoruz. Biz siyasete yürüyüşümüzün gösterdiği barışçıllığın egemen olmasını istiyoruz.

15 Temmuz darbe girişimini lanetliyoruz. O gece TBMM’nin duruşu ve halkın sokağa çıkması demokrasimizin kazanımı olmuştur. Ancak iktidar darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasını engelliyor.

İktidar 15 Temmuzu fırsat bilerek 20 Temmuz darbesi yaptı, OHAL ilan etti. OHAL uygulamaları yasama, yürütme ve yargıyı tek kişide topladı. OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları elinden alınmıştır. Bu uygulamalara son verilmeli.

20 Temmuz darbesinden sonra 15 Temmuz’la hiç bir ilişkisi olmayan, yalnızca hükümete
muhalif olduğu için tutuklanan alınan akademisyenler serbest bırakılmalıdır.

150’nin üzerinde gazetecinin tutuklu olduğu ülkede adalet yoktur. Gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır.

OHAL altında gerçekleştirilen anayasa değişikliği gayrimeşrudur, mühürsüzdür.

Demoktarik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalı, liyakat esas alınmalı, laikliğin aşındırılmasına son verilmelidir.

Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın her alanında adaletsizlik yaşanıyor. Yoksullukla mücadele edilmeli, kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika sorunlarımızı büyüten bir kısır döngü yaratmıştır. Barışçıl bir dış politikaya dönüş yapmalı, yüzümüzü insan haklarına saygılı dünyaya dönmeliyiz.”

Kılıçdaroğlu sözlerini, “Bizi duymayan kişiye de seslenmek istiyorum. Unutmasın her Firavun’un bir Musa’sı vardır.” şeklinde tamamladı.


Yazan - 9 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x