Anzer Balı 700 Lira


Dünyaca ünlü Anzer Balı’nda satış yetkisi alan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Anzer Balı’nın kilosunu 700 TL’den satışa çıkardı

Rize’de Dünyaca ünlü Anzer Balı’nın satış yetkisini elinde bulunduran Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir ortak daha geldi. Altı yıl önce kurulan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de Anzer Balı’nın satış yetkisini aldı. Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bu yıl için 1 kilogram Anzer Balı’nın fiyatını 620 TL olarak açıklarken, Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1 kilogram Anzer Balı’nı 700 TL’den satışa çıkartacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çiçekli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yakup Samangül, “Anzer, Aşağı Anzer olarak bilinen Çiçekli Köyü’nden başlar ve Ballıköy’de son bulur. Anzer Balı ise iki köyü kapsayan 2 bin 100 rakım ile 3 bin rakım arasındaki 5 kilometrelik vadide üretilir. İki köyün muhtarlıkları ayrı olduğu için ikinci bir kooperatif kurma ihtiyacı duyduk.

Kooperatifimiz üreticisinden aldığı ballardan numuneler alarak Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmektedir. Prof. Dr. Kadriye Sorgun ve ekibi tarafından yapılan tahlillerde, yine aynı ekip tarafından Anzer Yaylası’nda yapılan bilimsel araştırmalar çerçevesinde tespit edilen 100 çeşit endemik çiçek türünün özellikleri bal üzerinde inceleniyor. Bu özelliği taşıyan ballar tahlil raporu alarak bize gönderiliyor. Biz olumlu rapor alan balların dolumu yaparak mühürlü şişelerde satışa sunuyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Arıcılık kursu

Samangül, Anzer Balı’nın satış yetkisi bulunan diğer kooperatifle aralarındaki fiyat farkının rekabetten kaynaklanmadığını vurgulayarak, “Biz kooperatif olarak üreticilerimizi koruma adına en uygun fiyatın 700 TL olduğuna karar verdik. Bizim köyümüzde yaklaşık 400 kovan var. 400 kovandan ortalama elde edilen bal miktarı ise 200 kilogram civarında. Kovan maliyetleri hesaplandığında, üretilen balların tümünün de tahlilden geçmeyeceği düşünülerek en uygun fiyatın bu olacağına karar verdik” diye konuştu.

Bal sağım sezonunda yaklaşık 200 kilogram balın kooperatiflerine teslim edileceğini tahmin ettiklerini kaydeden Samangül “Şuana kadar yaklaşık bin kişi sipariş verdi. Bin kişilik bir listemiz var. Kesinlikle bir kişiye 1 kilonun üzerinde bal satılmayacak. Yarım kilogram ve 250 gram olarak satış yaparak tüm taleplere, talep oranında olmasa da cevap vermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Satış yetkisini elinde bulunduran Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ise bu yıl üreticilerinden 900 kilogram civarında bal aldı. Önümüzdeki haftalarda tahlil işlemlerinin tamamlanarak toplam bal rekoltesinin ortaya çıkması bekleniyor.


9 Ekim 2011. 10:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x