Kim Demiş Alman Halkı ‘Kokoreç Yemez’Diye…!


Avrupa Birliği’nde satışına izin verilmeyeceği iddia edilen kokoreç Almanya’da hızla yayılıyor.

Daha önce Mannheim’da satışına başlanan kokoreç, şimdi de Köln’de yeni açılan bir restoranda müşterilere sunulmaya başlandı.

 

TÜRKİYE’de “Avrupa Birliği’ne girilince yasaklanacak” denilen, hatta adına şarkılar yapılan kokoreç, Almanya’da yayılıyor. İlk defa bir buçuk yıl önce Mannheim’da bir Türk lokantasında satılmaya başlanan kokoreç, şimdi de Gaziantepli Hasan Uyanık ve Şanlıurfalı Mehmet Harmancı’nın Köln’de birlikte açtığı restoranın mönüsünde yer aldı. Köln’ün Türk lokantalarıyla tanınan caddelerinden Weidengasse’deki restoranlarında kokoreç satmak için izin almayı başaran iki ortak Uyanık ve Harmancı, müşterilerine bu değişik lezzeti tattırmaya başladı.

 

İLGİ ÇOK BÜYÜK

 

Müşterilerine Türkiye’den farklı bir yiyecek sunmak amacıyla kokoreç yapmaya karar verdiklerini belirten Mehmet Harmancı şunları söyledi:

“Burada olmayan bir lezzeti getirmeye çalıştık. Zor oldu ama, iznini aldık. Almanya’daki dostlarımıza memleketimizin güzel bir lezzetini getirmekten dolayı mutluyuz. İlgi çok büyük. İlk görenler ya da duyanlar inanmıyor. Hatta ‘Bu bizim kokoreç mi?’, diye soranlar var. Ama tadına bakınca beğeniyorlar. Almanlar henüz tanımıyor. Şu anda sadece ne olduğunu soruyorlar. Geçenlerde patronu Türk olan bir Japon müşterimiz denedi. Çok beğendi. Zamanla Türkler dışındaki müşterilerimizin de kokoreci seveceğini tahmin ediyoruz.”

 

AYRI MUTFAKTA HAZIRLIYORUZ

 

Kokoreç satışı için bazı şartları yerine getirmek gerektiğini belirten Hasan Uyanık ise şöyle konuştu: “Yetkililer temizlik konusunun yanında kokorecin hazırlandığı mutfağın ayrı olması ve havalandırmanın iyi olması şartını koştular. İstenenleri yaparak izin aldık. Kokorecin bağırsağını İngiltere’den temizlenmiş olarak getiriyoruz. Burada ayrıca kendimiz de temizliyoruz. Temizlenmesi, sarılması ve ocağa takılması yaklaşık 5-6 saat sürüyor.”

 

Uyanık, günde ortalama 50 kiloya yakın kokoreç hazırlayıp sattıklarını da belirtti.DHA


Yazan - 9 Şubat 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x