Kırışıklığın çaresini yumurta kabuğunda buldu


kirik-egg

 

 

Günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de ortak sorunu olan ciltteki kırışıklıklara, 2 genç kimyager yumurta kabuğundan çözüm buldu. Ferda Önen ve Gülsün Gonca Kandemir, geliştirdikleri “Yumurta Kabuğu Atığından Hyaluronik Asit, Kollajen ve Kalsiyum Karbonat Üretimi” projesi ile bir gramı yaklaşık bin liraya ulaşan bedeliyle dünyanın en değerli maddeleri arasında yer alan ve kırışıklıkları yok edici özelliğiyle dikkat çeken kolajen maddesini üretecek.

 

 

 

Kimya alanında eğitimlerini tamamlayan ve projelerine çıkış yolu arayan genç girişimciler Ferda Önen ve Gülsün Gonca Kandemir, projelerine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin kuluçka merkezi Embriyonix’ten destek alarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim Hibe Projesin’den 100 bin liralık girişim hibesi, KOSGEB’den de 2 yıl süreyle Ar-Ge inovasyon desteği kazandı.

 

 

 

Genç girişimcilerden Gülsün Gonca Kandemir, geliştirdikleri projenin doğa dostu olduğunu, yumurta kabuklarının atık olarak toprağa gömüldüğünü ve içeriğindeki kalsiyum karbonat nedeniyle toprağın zehirlendiğini söyledi. Kandemir, hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: “200 kilogram atıktan bin gram kolajen üretiliyor. Kolajen de bugün kozmetik dünyasının aranılan en önemli maddesidir. Kremlerde kırışık karşıtı, madde olarak da bilinir. Cildi gençleştirici, kırışıklığı gideri bir özelliği var. Aynı zamanda elde ettiğimiz etken maddeler mide ilaçlarının yapımında kullanılıyor. Bugün çok değerli bu etken maddeleri, yaptığımız çalışmalar sonucu yumurta kabuğundan elde edebiliyoruz. Hem tek başına doğaya zararlı olan bu atıkların değerlendirilmesini sağlıyoruz, hem de çok önemli, maddi değeri yüksek bir madde elde ediyoruz. İleride kendi krem markamızı da yaratmak istiyoruz”

 

DİĞER HABERLER
'Gümrük Birliği'nin güncellenmesiyle ihracat artacak'

 

 

Ferda Önen de, Embriyonix’in iş geliştirme projelerinden haberdar olduktan sonra yaşamlarının farklı bir boyut kazandığını ve projelerini geliştirme yönünde adım attıklarını belirterek, “Embriyonix bizde farklı bir vizyon oluşturdu. Logo tasarımı, tanıtım pazarlama ayağını Embriyonix ile öğrendik. Eğitimlerimizi almadan önce bilimsel sunumlar yapıyorduk ve yenilikçi fikrimizi, hedeflerimizi, amacımızı anlatamıyorduk. Embriyonix sayesinde projemizin uygulanabilirliğini ortaya koyduk. Laboratuvarımızı tüm zorluklara rağmen kurduk. Diğer malzemelerimiz de gelince en iyi şekilde hizmet vereceğiz” dedi.


22 Ekim 2013. 09:36
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x