Kırmızı Et Fiyatlarının Kaderi “Tüp Danalar”da


Avustralyalı Wellard şirketinin ortaklarından Yüksek Ziraat Mühendisi Sinan Öğün, embriyon transferi ve suni tohumlama yöntemleri ile damızlık üretimini artırmak için çalıştıklarını söyledi.

 

Sinan Öğün, Zirve Üniversitesi bünyesinde kurulan Ortadoğu Sürdürülebilir Hayvancılık, Biyoteknoloji ve Agro Ekoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (ZUHAM) kaliteli hayvan sağlayacaklarını belirtti.
Özel ekip gelecek

Genetiği muhafaza ederek senede bir doğum yaptırmanın bir ırkı artırmak için kullanılan bir yöntem olduğunu ancak embriyon transfer yöntemiyle hızlı üretimin söz konusu olabileceğini anlatan Öğün Avustralya’nın hayvancılıkta önemli deneyime sahip olduğuna işaret etti.

 

Sinan Öğün, “Oradan ekip getirerek embriyon transfer sistemini uygulayacağız. Bu merkeze çok yüksek kaliteye sahip olan hem sütçü hem besi ırklarının düvelerini getirip onların embriyonlarını buradaki yerel ırklara transfer etmeyi düşünüyoruz. 100 damızlık düve, koyun, keçiden alınacak embriyon ile 2 bin 400 damızlık elde etmek mümkün. Benzer çalışmalar yurt dışında yapıldı. Tüp bebek olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemi Türkiye’de de uygulayacağız. İlk sene 30 bin, ikinci sene 120 bin, üçüncü senede  300 bin hayvan elde etmeyi amaçlıyoruz.”


Yazan - 27 Eylül 2011. Kategori GIDA, ET VE ET ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Eşref sekerli
Eşref sekerli
8 yıl önce

Bu adam kaç kisiyi dolandırdı hala utanmadan habere çıkıyor bu adam Türkiye’nin basının belası dikkat edin

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x