“Kırmızı ete 4 lira değil 1 lira zam yapıldı”


n
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Tunç,“Üretici bazında 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen bir zam yapıldı ancak basında çıktığı gibi 4 liralık bir zam söz konusu değil” dedi

 

 
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarına 4 lira civarında zam yapıldığı iddialarına ilişkin, “Üretici bazında 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen bir zam yapıldı ancak basında çıktığı gibi 4 liralık bir zam söz konusu değil” dedi.

 

 
Bülent Tunç, yaptığı açıklamada, bazı basın organlarında kırmızı ete 4 liralık zam yapıldığına ilişkin haberlerin servis edildiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

 

 

Kırmızı ette sadece üretici bazında fiyat artışı yapıldığını vurgulayan Tunç, “Enflasyon oranını geçmeyecek şekilde bir fiyat artışı yapıldı. Şu anda yem girdilerinde de bir fiyat artışı var zaten. Bu nedenle üretici bazında 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen bir zam yapıldı ancak basında çıktığı gibi 4 liralık bir zam söz konusu değil” ifadesini kullandı.

 

 

 

Tunç, enflasyon rakamları ve yem girdilerinin bu zamda etkili olduğunu belirterek, “Kırmızı etin üreticiden çıkış fiyatında bir zam yapıldı sadece. Üretim yapan insanın kar yapabilmesi için gereken bir durum. Zam oranını yüksek göstermek piyasayı speküle etmektir. Halkımız, bu konuda dikkatli olmalı. 50 kuruş ila 1 lira arasında bir zam var ve bunun üstünde bir durum yok. Market fiyatlarında değil, üretici fiyatlarında bir zam yapıldı” diye konuştu.

 

 

 

Üretici fiyatlarına yapılan zammın, market fiyatlarına nasıl yansıyacağını bilemediklerini anlatan Tunç, “Marketteki fiyatlar zaten tavan noktasında. Marketteki ürünlere yapılacak zam da 50 kuruş ile 1 lirayı geçmemeli. Fazla bir fiyat artışı olmamalı. Üretici fiyatındaki zam, düşük miktarda. Market fiyatlarına yüksek yansıyabilir. Bu konuda herkes dikkatli olmalı. 4 liralık bir fiyat artışı kesinlikle yok” dedi.


17 Ocak 2014. 13:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x