Kırmızı ve Beyaz Ete kdv İndirimi


Etten sonra sıra diğer gıdalarda! Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’den sevindiren açıklamalar!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toptan kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesiyle vatandaşın sofrasına etin daha ucuz fiyattan geleceğini söyledi. Bakan Eker, Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine diğer gıdalarda uygulanan KDV oranlarıyla da ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde basına yansıyan gıda güvenliği ile ilgili haberlere de “Reklam amaçlı açıklamalar” diye sitem eden Bakan Eker, Türkiye’de yılda 350 bin gıda denetiminin gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey Tesisleri’nde Atçılık Çalıştayı’nın açılışına katılan Bakan Eker, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV indiriminin vatandaşın sofrasına yansıması için yapıldığını hatırlatan Bakan Mehdi Eker, “Bizim amacımız öncelikle vatandaşın sofrasına bunun yansıması. Eti ayırmadım; ama beyaz ette ve kırmızı ette KDV yüzde sekizden bire düşürüldü. Sayın Başbakanımızın talimatıyla yapıldı. Hem fiyatları da bir miktar düşüşe yol açacak hem de bu alandaki kayıt dışılığın kesilmesinde önemli etkili rol izlenecek. Diğer gıda maddeleriyle ilgili olarak da Başbakanımızın talimatı doğrultusunda çalışıyoruz. Gıdanın diğer unsurlarıyla ilgili yapacağımız çalışmanın neticesini önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.” diye konuştu.

“REKLAM AMACIYLA KAMUOYUNU YANILTIYORLAR”

Bakan Mehdi Eker, bir gazetecinin “Medyaya gıda güvenliği ile ilgili olumsuz tablo yansıdı, Türkiye’de gıda güvenliği istenilen düzeyde mi, yeterince denetim yapılıyor mu?” yönündeki sorusunu da cevaplandırdı. Zaman zaman reklam amacıyla ne olduğunu bilmedikleri bir şekilde toplumu da rahatsız eden beyanatların yapılabildiğini belirten Bakan Eker şunları kaydetti:

“Kendi ‘laboratuarlarının reklamını yapacaklar’ diye reklama dönük şeyler söyleniyor. Bunun kamuoyunu ne kadar etkileyeceği düşünülmüyor. Türkiye’de yılda 350 bin civarında gıda denetimi yapılıyor. Yaklaşık 5 bin personel var denetimle ilgili. İllerde bunların altyapısı var. Bununla yetinmedik. Buna ilave olarak 2009’dan bu yana bakanlık olarak ‘Alo 174 özel telefon hattı’ kurduk. Oraya gelen 50 binin üzerindeki şikayet değerlendirildi. 2010 Haziran ayında çıkarılan yasayla birlikte Avrupa Birliği (AB) gıda güvenliği ile ilgili standartlarını benimsedi ve uygulanıyor. Türkiye gibi on binlerce işletmenin imalat yaptığı, binlerce satış noktasının bulunduğu yerlerde elbette ki münferit, bireysel bazı yanlışlar olabiliyor. Biz bunları ortaya çıkarmak, bunlarla ilgili denetimleri sıklaştırmak ve toplumu bunların zararlarından korumak için bütün gücümüzle çalışıyoruz.”

“FİRMA İSİMLERİ AÇIKLANACAK”

Bakan Eker 13 Aralık’ta yürürlüğe girecek yönetmelikle artık gıda güvenliğini ihlal eden firmaların kamuoyuna açıklanacağını söyledi. İmal edilen, imalathanede üretilen gıda maddeleriyle ilgili sorun olmadığının altını çizen Eker şunları söyledi:
“Zaten gıda denetimleriyle beraber para cezaları, hapis cezaları uygulanıyor. 13 Aralıktan sonra bu alanda yeni bazı adımlar atılıyor. Son yönetmeliğimiz de çıkacak. Eskiden örneğin firma adı yasalar gereği açıklanamıyordu, onun önü açılıyor. Bir firma toplum sağlığını tehdit eden bir ürün üretmişse, bundan dolayı ceza almışsa bunun bilgisinin toplumla paylaşılmasının önü açılıyor. Belirtilen şeyler yaygın değil, bireysel bazı sorunlar. O sorunlarla da biz mücadele ediyoruz.”cihan

 


Yazan - 20 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
BEYAZ ETÇİ
BEYAZ ETÇİ
9 yıl önce

BU GÜNE KADAR DEVLETDEN KDV KAÇIRAN FİRMALAR ARTIK NE YAPACAK SORUYORUM? SERBEST PİYASADA TİCARETİN İÇİNDE OLAN BİR ÇOK FİRMA ,BAZI KENDİNİ AKILLI SANAN İŞLETMELER İLE HAKSIZ REKABET KARŞISINDA EZİLİYORLARDI. ŞİMDİ O AKILLI FİRMALAR NE YAPACAK SORUYORUM? ARTIK HODRİ MEYDAN KAÇIRSA KAÇIRSA % 1 KAÇIRIR. DOĞRU VE DÜRÜST ESNAFLAR BU ORANLA ÇOK RAHAT BAŞ EDEBİLİRLER. KDV % 8 FATURSIZ MAL ALAN FİRMALAR BUNU PİYASAYA % 8 AŞĞISINA BİLE VERMEKTEYDİ .ŞİMDİ NE OLACAK ? ŞİMDİ HAKSIZ ELDE EDİLEN FİYAT AVANDAJI DEĞİL ESNAF OLANLAR ORTAYA ÇIKACAK. BELKİ BİR ÇOK FİRMALAR KDV ORANI SAYESİNDE MAL SATAN SÜRÜMÜ YÜKSEK FİRMALAR BUNU ARTIK HAYALLERİNDE GÖRECEK .… Read more »

DOĞRUDAN YANA
DOĞRUDAN YANA
9 yıl önce

Alış %1 satış %8 perakendeci satarken fiş kesmeyecek mi?…keserse aradaki %7 farkı KDV beyannamesinde ödemeyecek mi?…bundan bir evvelki düzenleme böyleydi zaten stok biriktiriyordu sadece.eğer bunun tüketiciye yansımasını istiyorlarsa alışda %1 satışda %1 olması lazım yoksa bu şekilde hiçbir indirim olmaz olamaz.fiş kesmeden kaçak çalışanlar için birşey diyemem ama esnaf dürüst çalışıyor fiş kesiyorsa aldığı firmaya değil maliyeye ödeyecek bu %7 yi ben bu oranı ödedikten sonra firmaya veya maliyeye ödemişim ne fark eder.birde işin başka boyutu var muhasebe tekniğine göre maliye alış faturasına göre aynı oranda çıkış isteyecek bundan sonra çıkışın yoksa kaçakcılık cezası uygular buda başka bir boyutu.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x