Ette kdv indirimi üreticiyi zora sokacak


Erkan KONURALP

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toptan kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesiyle vatandaşın sofrasına etin daha ucuz fiyattan geleceğini söyledi. Bakan Eker, Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine diğer gıdalarda uygulanan KDV oranlarıyla da ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde basına yansıyan gıda güvenliği ile ilgili haberlere de “Reklam amaçlı açıklamalar” diye sitem eden Bakan Eker, Türkiye’de yılda 350 bin gıda denetiminin gerçekleştiğini söyledi.

Kırmızı ve beyaz ette uygulanan KDV indiriminin vatandaşın sofrasına yansıması için yapıldığını hatırlatan Bakan Mehdi Eker, “Bizim amacımız öncelikle vatandaşın sofrasına bunun yansıması. Eti ayırmadım; ama beyaz ette ve kırmızı ette KDV yüzde sekizden bire düşürüldü. Sayın Başbakanımızın talimatıyla yapıldı. Hem fiyatları da bir miktar düşüşe yol açacak hem de bu alandaki kayıt dışılığın kesilmesinde önemli etkili rol izlenecek. Diğer gıda maddeleriyle ilgili olarak da Başbakanımızın talimatı doğrultusunda çalışıyoruz. Gıdanın diğer unsurlarıyla ilgili yapacağımız çalışmanın neticesini önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.” diye konuştu.

Yüzde 18 ve 8 KDV girişi ile üretilen mal nasıl %1 ile satılacak

Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in kırmızı ve beyaz et satışlarında KDV’nin %1’e çekileceğini bildirmesi ilgi  ile karşılandı.Fakat bu konu ile ilgili olarak üreticiler sıkıntılarını dile getirmeye başladılar.

DİĞER HABERLER
Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ

Sorunu beyaz et üreticileri ile görüştük ve ilginç olumsuzluklar ile karşılaştık

Hayvancılık sektörünün girdileri içinde enerji ve birkaç girdinin kdv’si %18,diğerleri ise %8.Bu kdv oranları ile üretilen bir malı yüzde bir  ile satıştan sonra alacak konumuna geçen kdv üreticiler tarafından nasıl geri alınacak?

Bu kalan kdv’nin geri alınabilmesi için kanun hükmünde kararname çıkarılması gerekiyor.

EKMEKTE GERİ VERİLDİ

Hatirlanacaği üzere ekmekte kdv oranı %1 olunca fırıncıların diğer kdv kayıpları hükümet tarafından çıkarılan kararname ile geri verildi.

Şimdi de kırmızı ve beyaz ette oluşabilecek kdv sıkıntısının da hükümet tarafından çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararname ile geri verilmesi gerekecektir.


24 Kasım 2011. 13:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
DOĞRUDAN YANA
DOĞRUDAN YANA
12 yıl önce

Tarım bakanı toptan ette uygulanan K.D.V oranının %1e düştüğünü açıkladı.uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğini kimse bilmiyor?..piyasa halen %8 uygulamasına devam ediyor,oysa açıklama şöyle toptan ette KDV %1e indirildi.indirildi demek uygulanacak anlamına gelir oysa genelgesi yayınlanmış değil yürürlüğe girmiş değil ne zaman uygulanacağı ile ilgili bir açıklama yok.sadece ses var görüntü yok herhalde yakın zamanda görüntü de olur.tüketici açısından bir faydası var mı?…perakende satışta oran %8 olduğu sürece fiyatlarda düşüş kimse beklemesin.Bu düzenlemeyi halkın ucuz et yemesi için çıkartan bir yönetim perakende satışta ta oranı %1 yapardı….

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x