Kivi Ordulu üreticinin yüzünü güldürdü


506581

 

 

 

“Üreticilerimiz yaklaşık 10 milyon lira gelir elde etti. Fındıktan sonra para kazanan üreticilerimiz halinden memnun.”

 

 

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, üreticilerin kividen yaklaşık 10 milyon lira gelir elde ettiğini söyledi.

 

Uzunlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadeniz’de fındığın yanında ek gelir amaçlı üretimine başlanan kivinin yüz güldürmeye devam ettiğini belirtti.

 

Ordu genelinde 6 bin 400 ton kivi hasadı yapıldığını ifade eden Uzunlar, “Üreticilerimiz kivilerini ortalama 1,60 liradan satışa sundu. Hiçbir üreticimiz mağdur olmadı. Hepsinin kivisi il dışından gelen büyük manavlar tarafından alındı” dedi.

 

Uzunlar, soğuk hava deposu olmadığından kivilerin Ordu’da saklanamadığına işaret ederek, bu nedenle üreticilerin, hasadını yaptığı kivileri satmayı tercih ettiğini söyledi.

 

Ordu’da hasadına kasım ayının ilk haftasında başlanan kivinin satışının, üreticiler tarafından yapıldığını dile getiren Uzunlar, iz halinden memnun. Belki birçok üretici fındığını henüz satmadı ancak kividen gelir elde etti. Bu para başta üreticilerimiz olmak üzere Ordu ekonomisine çok katkı sağlayacak. Bu paradan bütün esnafımız yararlanacak””Üreticilerimiz yaklaşık 10 milyon lira gelir elde etti. Fındıktan sonra para kazanan üreticilerim diye konuştu.

 

Kivi üretimine başlayan üreticilerin kesinlikle pişman olmadığını vurgulayan Uzunlar, “Aksine hepsi kivi hasadı yaptığı için çok mutlu. Buradan arazisi müsait olanlara tavsiyemiz, henüz geç kalmadılar. Türkiye’nin kivi açığı bulunmakta. Daha geç kalmadan hem fındık hem de kivi üretimi yapabilirler” ifadelerini kullandı.

 

Uzunlar, aroma yönünden Türkiye’nin en iyi kivisinin Ordu’da üretildiğini, bu nedenle tüccarların ilk tercihinin Ordu kivisi olduğunu sözlerine ekledi.

 

Ordulu kivi üreticisi Aydın Yıldız da fındıktan sonra kividen de para kazanmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bugün iyi ki kivi üretimine başlamışım diyorum” dedi.


Yazan - 30 Kasım 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x