Kıyamet Kopmadı ….Maya’lanmış Sazanlar Çok Üzüldüler ve Mayasıl Oldular


Maya takvimine göre 21 Aralık’ta Marduk gezegeninin dünyaya çarpmasıyla yaşanacağı düşünülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan İzmir’in Şirince Köyü’nde, son hazırlıklar tamamlandı ama beklenen olmadı.

 

 

Maya’lanmış Sazanlar çok üzüldüler ve sonunda mayasıl oldular.

 

Şirince kıyamete hazır bekledi ama sazanların beklediği olmadı ve şu an saat 13.11 ve herşey normal.

 

Maya takvimine göre 21 Aralık’ta Marduk gezegeninin dünyaya çarpmasıyla yaşanacağı düşünülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan İzmir’in Şirince Köyü’nde, sabahın erken saatlerinden itibaren hareketli dakikalar yaşanmaya başladı.Mayalar, zamanı Baktun olarak adlandırılan 349 yıllık periyotlar halinde ölçüyor. 13’üncü Baktun ise 21 Aralık’ta sona eriyor. 13, Mayalar için kutsal bir rakam. Hâlâ yaşayan Mayaların 800 bin civarındaki torunu, 21 Aralık’ta sona eren 13’üncü Baktun’dan yani sona eren çağdan daha iyi bir çağ gelmesini umut ediyor.

 

Guatemala’daki bir yerli lideri Alvaro Pop, “Maya kültüründe rahipler hiçbir zaman peygamber değildi. Dolayısıyla var olmayan kehanetler konusunda yorumlar olmamalı” şeklinde konuştu.   Maya uzmanı Soifa Miselem de hayatın sona ermeyeceğini söyledi. Mayaların dönüşümsel bir yaman fikrine sahip olduğunu kaydeden Miselem, “Onlar dünya sona erip ermemesiyle meşgul değildi” dedi.

 

Kıyamete özel ürünlerini hazırlayan köy esnafı, müşterilerini beklerken, güvenlik güçleri, sağlık ve sivil savunma ekipleri alarm durumuna geçti. Öncelikle 500 jandarmanın görev yapacağı köye giriş güzergahlarına arama noktaları oluşturuldu. Araçlarıyla gelen günü birlik meraklı ziyaretçiler, kurulan 5 ayrı otoparka yönlendirildi. Araç girişine izin verilmeyen köyde, dağlık alana çadır kurmak isteyenlere ise havanın soğuk olması nedeniyle müsade edilmedi.

 

Dünyanın çeşitli yerlerinden köye gelen yabancı ve yerli medya mensuplarının sayısı 270’e ulaştı.

 

SAHRA HASTANESİ KURULDU

 

İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekipler ise, Şirince İlköğretim Okulu’nun bahçesine sahra hastanesi kurdu. Kuvözden ameliyathaneye kadar donatılan hastanede, ziyaretçilerin sağlıklarıyla ilgili yaşayabileceği olumsuzluklara müdahale edileceği bildirildi. Ayrıca, 4 ambulans, 2 UMKE, 2 motosikletli sağlık ekibi ve 30 personel de görev başı yaptı. Kendilerini iyi hissetmeyenlerin için görevlendirilen psikolog ve psikiyatristlerin ise yarın köye ulaşacağı vurgulandı. Öğlen saatleri itibariyle meraklı kalabalığın yavaş yavaş arttığı köydeki 471 yataktan 421’nin rezerve edildiği, otel ve pansiyonların doluluk oranının yüzde 95 olduğu öğrenildi. Selçuk’taki otellerde ise doluluk oranı yüzde 30’lara ulaştı.

 

KIYAMETTEN SONRADA BEKLİYORUZ

 

Köye gelen Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür de kalabalığın abartılı gibi olmadığını ama her şeye hazır olduklarını söyleyerek, “Şirince için güzel bir tanıtım. Tüm vatandaşları kıyametten sonra da Şirince’ye bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

Hemen hemen her sokağında canlı müziğin sunulduğu köyde, turistlerin yanı sıra çeşitli dinlere ait kitapları da satanları görmek mümkün. Sanatçı Onur Akın’ın da geçerken uğradığı köye, İzmir Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği’ne mensup yaklaşık 15 kişi de geldi. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Arapçaya çevrilmiş Risale-i Nur dağıttı. Kıyametin ne zaman kopacağına Yüce Allah’tan başka hiç kimsenin bilemeyeceğini ve 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı söylentilerinin safsatadan ibaret olduğunu söyleyen dernek üyeleri, hafta sonuna kadar köyde risale dağıtmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Dernek üyelerinden Kerim Yağcı da, kıyametin ne zaman kopacağını sadece Allah’ın bilebileceğini ifade ederek, “Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği olarak 15 arkadaşımızla buraya geldik. Yarın daha kalabalık bir grupla Şirince sokaklarında risale dağıtmaya devam edeceğiz. Amacımız insanları kıyametin yarın kopacağının doğru olmadığını anlatmak. İnsanlar bu yalana inanmamalıdır. Dağıttığımız kitaplarda kıyametle ilgili ayetler ve hadisler yer alıyor” dedi.


Yazan - 21 Aralık 2012. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x