Kızartma Yağını Getir, Ayçiçeği Götür


‘Atık yağı getir, ayçiçek yağını götür’ kampanyası

 

Bursa Mustafakemalpaşa Belediyesi, sağlığı ve çevreyi tehdit eden bitkisel ve hayvansal atık yağların toplanması için yeni bir uygulama başlattı. Lavaboya dökülen bir litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği gerçeğinden hareketle Ezici&Deha Biodizel firması işbirliğiyle düzenlenen uygulama kapsamında evlerde biriktirilen atık yağlar toplanacak. Vatandaşlara her 5 litre atık yağ için 1 litrelik ambalajlı ayçiçeği yağı hediye edilecek.

 

‘DÖNÜŞÜM PROJESİ’

 

Kampanya hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, atık yağ toplama uygulamasının çevreye ve ekonomiye katkı sunan önemli bir dönüşüm projesi olduğunu söyledi. Bitkisel ve hayvansal yağları temiz bir çevre için topladıklarına dikkat çeken Başkan Kurtulan, “Çevremizi, sağlığımızı ve suyumuzu korumak, çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmak için herkese büyük sorumluluk düşüyor. AB ülkelerinde kişi başına düşen yıllık toplanan atık yağ miktarı 2,4 kilogram iken, Türkiye’de 200 gramdır.” dedi.

 

Evlerde ve lokantalarda kullanılan atık yağların lavaboya veya toprağa dökülmesinin çevre açısından çok büyük zararlara yol açtığını vurgulayan Kurtulan, “Bir litre atık yağın bir milyon metreküp suyu kirlettiği bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Atık su kanallarına karışan bitkisel yağlar, kanalizasyon sistemlerini tıkadığı gibi denizlere ulaşarak sularda yaşayan canlılara da ciddi zararlar vermektedir. Bütün bu etkiler dikkate alındığında daha temiz bir Mustafakemalpaşa için çevremizi kirleten atıklar konusunda hepimiz duyarlı olmalıyız. Başlattığımız bu kampanya ile hem su kirliliğini önlemiş hem de atıkların geri dönüşümü ile ekonomiye kazandırmış olacağız. Mustafakemalpaşa Belediyesi olarak bu konuya özel bir önem veriyor ve kampanyaya katılımı özendirmek amacıyla, ekiplerimize teslim edilen her 5 litre atık yağ karşılığında vatandaşımıza 1 litrelik ambalajlı ayçiçeği sıvı yağ hediye ediyoruz.” diye konuştu.

 

ATIK YAĞLAR EVLERDEN ALINACAK

 

Atık yağların 15 günde bir anlaşmalı firma yetkilileri tarafından toplanacağını dile getiren Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, kampanyaya katılacak vatandaşların iletişim için mesai saatleri içinde (0224) 613 35 50 nolu telefonla Mustafakemalpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne, mesai saatleri dışında ise 153 nolu Zabıta Müdürlüğü’ne başvurabileceklerini sözlerine ekledi.

CİHAN


Yazan - 4 Aralık 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x