KOBİ’lere kredi müjdesi


Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, 2011 yılı için yeni bir 100 bin KOBİ’lik kredi faiz destek paketi hazırladıklarını duyurdu.
        
ANKARA – Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2011 yılı için yeni bir 100 bin KOBİ’lik kredi faiz desteği paketi hazırladıklarını, Nisan ayında bu paketi kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdi.

Ergün, TRT Haber’de katıldığı ‘Ekonomi Kulübü’ programında, 2008 ekonomik krizinde KOBİ’lerin adeta Türkiye’nin önünü açtığını, komşularla sıfır problem politikasının da KOBİ’lere çok faydasının olduğunu söyledi. Kobiler için yeni destek paketi hazırladıklarını belirten Ergün şöyle sevam etti:

” 2009 ve 2010 yılında yaptığımız desteklerin bir başkasını 2011 yılı içerisinde de yapacağız. 2011 yılı için yeni bir 100 bin KOBİ’lik destek, kredi faiz desteği paketi hazırlıyoruz. Bu da aşağı yukarı yine 3-4 milyarlık bir rakama tekabül edecek. Biz faizine destek veriyoruz, yani anaparanın riskini banka üstleniyor. Şimdi yeni paket üzerinde çalışıyor arkadaşlar, büyük ihtimalle Nisan ayı gibi bu programı başlatacağız. Burada önceliğimiz özellikle 2010 yılındaki paketten faydalanamayan KOBİ’ler olacak.”

Kaplan: KOBİ’ler için yeni program açıklayacağız

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Çukurova Teknoloji Merkezinin (Çukurova TEKMER) protokolünün imza töreninde gaztecilere açıklamalarda bulundu. Kaplan, KOBİ’lerin gelişen işletmeler piyasasından pay almaları için yepyeni bir program açıklayacaklarını bildirdi.

DİĞER HABERLER
Meyve sebze fiyatları düştü

KOBİ’lere yönelik üç dört aşamalı destek olmak istediklerini belirten Kaplan, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık daha kurumsallaşma, daha şeffaf olamaları anlamında adımlar atmalarını istiyoruz. Sadece sermaye piyasalarına açılmak isteyen işletmelere değil, tüm KOBİ’lerin bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesini ve bu denetim masraflarını da biz karşılamak istiyoruz. Bu KOBİ’lerimize önemli bir kapı açacaktır. Bağımsız denetim kuruluşundan almış olduğu denetim raporu kendisine ortak olmak isteyene önemli bir referans olacaktır.

Bankalardan kredi almada teminat bulmada birçok kapıyı açacağını düşünüyoruz. Bunların hepsi çok kısa sürede bitireceğimiz tasarı ve taslak çalışmalar. Hangi miktarlarda destekleyeceğimizi açıklamadım, ancak yüzde 50-60 hatta bazı kalemlerde yüzde 100’e kadar destekleyeceğimiz kalemler de var. KOBİ’lerimizin şeffaflaşma, kurumsallaşma ve yeni finans kaynakları bulma konusunda çok ciddi adımlar atılmış olacak.”
 
Kredi Koşulları Şöyle…

Bu çerçevede mikro kredi 10 işçiden az işçi çalıştıran, yıllık ciro toplamı 1 milyon liradan az olan, küçük ölçekli işletme kredisi 10-49 arası işçi çalıştıran, yıllık cirosu 1-5 milyon lira arası olan, orta ölçekli işletme kredisi 50-249 arası işçi çalıştıran, yıllık cirosu 5-25 milyon lira arası olan işletmelere verilecek.

Mikro Ölçekli İşletmeler için: 30 Bin lira,
Küçük Ölçekli İşletmeler için: 50 Bin lira,
Orta Ölçekli İşletmeler için ise: 80 bin lira kredi desteği sağlanacak.

DİĞER HABERLER
Suriye sınırındaki mayınlarda yeni gelişmeler

Destek paketi çerçevesinde verilecek kredilerin faizlerinin dörtte üçünü KOSGEB, dörtte birini işletme karşılayacak.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün makina teçhizatı alacaklara Türkiye’de üretilen makinaların alınması çağrısında bulundu. “Özellikle büyüme için kredi alacaklara çağrıda bulunuyorum. Büyümek için yatırımlarınız olacak özellikle makine techizatı gibi şeyler almak isteyenler lütfen Türkiye’de üretilen makineleri tercih ederek büyümeyi sağlayın.”

Kadın Girişimciye Kredi Üst Limitleri 10 Bin TL Artırılacak…
Pakette, kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık uygulanıyor.

Kredi üst limitleri kadın girişimciler için 10 bin lira daha fazla olacak.

Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler 23 Kasım’dan Aralık sonuna kadar anlaşmalı bankalara başvuruda bulunabilecek.


24 Şubat 2011. 14:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x