KOBİ’lere Son Dakika Müjdesi


Sanayi Bakanlığı’nın Türk Ticaret Kanunu’na eklediği önergeyle KOBİ’lerin büyük işletmelerden alacaklarını tahsil etmelerinin önü açıldı. Buna göre 30 gün içinde ödeme yapılmazsa en az yüzde 17 oranında temerrüt faizi otomatik olarak devreye girecek.

13 Ocak’ta kabul edilen Türk Ticaret Kanunu’na, son anda Meclis Genel Kurulu’nda KOBİ’leri rahatlatıcı maddeler eklendiği ortaya çıktı.

Sanayi Bakanlığı’nın verdiği önerge ile vade şartı olmayan sözleşmelerde mal ve hizmetin kabul edildiği tarihten veya fatura tarihinden sonraki 30 gün içinde ödenmeyen borçlar için ihtar şartına bağlanmaksızın temerrüt faizi işleyecek.

Temerrüt faizi, ticari işlere uygulanan gecikme faizinden en az yüzde 8 daha yüksek olarak belirlendi. Ticari işlerde, gecikme faizi minimum yüzde 9 seviyesinde bulunuyor.

Taksitle ödenecek mal ve hizmet bedellerinin vadesinde ödenmeyen her bir taksidi için de temerrüt faizi ödenecek.

KOBİ’lere yapılması gereken ödemeler ise 60 günü geçemeyecek. Eski uygulamada büyük işletmelere karşı tedarikçiler ihtar yoluyla tahsilat yapabiliyordu. Ancak fiiliyatta, pazar kaybetmemek için bu yönteme başvurulmuyordu. Büyük işletmelerin tedarikçilere olan ödemelerinde keyfi uygulamalar göze çarpıyordu.CNBC-e


DİĞER HABERLER
Seyyar satıcılara yaka kartı şartı
22 Ocak 2011. 08:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x