Koca TÜSİAD Yüzde 9 Ödüyormuş!


Başbakan Erdoğan’ın “TÜSİAD az vergi ödüyor” sözleri, Patronlar Kulübü’nün Türkiye’deki vergilerin ancak % 9’unu ödediğini ortaya çıkardı

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “TÜSİAD az vergi ödüyor” sözleri bir gerçeği ortaya çıkardı. Türkiye’nin dev şirketlerinin üye olduğu Patronlar Kulübü’nün toplam vergi gelirlerindeki payının sadece yüzde 9 olduğu belirlendi.

 

Yani ülkede 100 TL vergi toplanıyorsa bunun sadece 9 TL’sini TÜSİAD üyeleri ödüyor. Patronlar Kulübü üyeleri ve onlara bağlı şirketlerden kurumlar ve gelir vergisi alınıyor. Türkiye’de toplanan Kurumlar Vergisi’nin (KV) toplam vergiler içindeki payı yüzde 10. TÜSİAD üyeleri ise yıllık KV’nin yüzde 85’ini ödüyor. Her yıl Kurumlar Vergisi’nin iki katı para toplanan Gelir Vergisi’ne (GV) bakıldığında TÜSİ- AD üyelerinin payının sadece yüzde 9 olduğu ortaya çıkıyor. Bu da Patronlar Kulübü’nün toplam vergilerde çok küçük bir payı olduğunu gösteriyor.

 

Öte yandan her yıl GV’den bütçeye giren kaynağın büyük bölümü çalışanlardan kesiliyor. Patronlar beyana dayalı GV ve gelir geçici vergisi ödüyor. Çalıştırdığı elemanın stopajınının da belli kısmını yatırıyor.

 

TOPLAM 27 MİLYAR LİRA

 

Bütçe istatistiklerine göre geçen yıl toplam vergi geliri 253.7 milyar lira oldu. TÜSİAD üyelerinin ödediği KV 22.9, GV ise 4.1 milyar lirayı buldu. Yani patronlardan alınan toplam vergi 27.1 milyar lira. Bu da toplam verginin yüzde 9’una tekabül ediyor.

 

VERGİNİN % 91’İNİ VATANDAŞ ÖDÜYOR

 

Türkiye’deki çarpık sistem nedeniyle vergilerin büyük bölümü zenginler yerine çalışanlardan ve sade vatandaştan alınıyor. Zenginler toplanan verginin yüzde 9’unu vatandaşlar ise yüzde 91’ini ödüyor. Dolaylı vergiler adı altında Özel Tüketim, Katma Değer, Özel İletişim ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden milyarlarca lira para toplanıyor. Ülkede toplanan tüm vergiler içinde KV’nin oranı yüzde 10’u, GV’nin oranı da yüzde 21’i ancak buluyor.

 

BAŞBAKAN ‘AZ VERGİ VERİYOR’ DEMİŞTİ

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün bir TV kanalında katıldığı programda TÜSİ- AD’ın ödediği vergilerin az olduğunu dile getirmişti. Başbakan, “Koskoca TÜSİAD bu ülkede toplanan verginin yüzde 85’ini veriyor deniyor ama bu birilerini iyi vergi veriyorlar diye şaşırtmasın. Olması gereken yerde değiller bunun da altını çizeyim” demişti.

Sabah

 

 


Yazan - 28 Eylül 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x