KÖK HÜCRE YARIŞ ATLARININ HAYATINI KURTARDI


Sakatlanan milyon dolarlık yarış atları ‘uyutulmak’ yerine kök hücre tedavisiyle yeniden pistlere dönüp yarış kazanıyor.

Dünyanın umutla beklediği kök hücre tedavisinden önce atlar yararlandı. Sakatlanan yarış atları kök hücreyle pistlere tekrar döndürülüyor. Türkiye’de 2 yıldır yapılan atlara kök hücre tedavisi Vet-Cell sayesinde 200 yarış atı iğneyle uyutulmaktan kurtarıldı. Bilkent Üniversitesi Teknokenti Cyberplaza, yarış atları için yeniden özgürce koşma şansı sağladı. Pistlerin efsanesi olarak bilinen Vakkas ve Competusu atları kök hücre tedavisinden sonra binlerce liralık ödüller kazandı.

YENİDEN PİSTLERDE

Tendom ve kas yırtılması, kıkırdak hasarı, yaralanma, nörolojik, hastalıklar ve yorgun atları güçlendirmek için uygulanan kök hücre tedavisi sonrası atlar 6 ay sonra pistlere geri dönebiliyor. Anestezi altına alınan attan alınan kemik iliği ile kan örneği, Cyberplaza Ars Arthro Biyoteknoloji Laboratuarı Vet- Cell uzmanları tarafından kök hücre haline getiriliyor. 48 saat içinde atın kemik iliği ve kanından ortaya çıkarılan kök hücre ultrason eşliğinde atın yırtık bölgesine enjekte ediliyor.

KÖK HÜCRE DOPİNGİ

Türkiye’de ilk defa kök hücreyi at yarışlarına uygulayan Ars Arthro Laboratuar Müdürü Veteriner Hekim Dr. Şebnem Küçük, son 10 yıldır dünyada hız kazanan kök hücre çalışmalarının atlarda ve köpeklerde kullanım alanı bulduğunu söyledi. Bu alanda alınan başarılı sonuçlar neticesinde, insanlarda kök hücre uygulamalarının başladığını hatırlatan Dr. Şebnem Küçük, hayvanlara uygulanan kök hücre tedavisinin “Vet-Cell” olan isminin patentli olarak aldıklarını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Soğutulmuş süte yüksek prim

Türkiye’de 2 yıldır yapılan tedavi ile 200’den fazla yarış atına kök hücre uyguladıklarını kaydeden Dr. Küçük, kök hücre tedavisinin genetik eğilimi olmayan atlarda tendon kuvvetlendirici olarak da kullanıldığını kaydetti. Dr. Küçük, kök hücre uygulamalarında ortopedik yaralanmalarda tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarı şansının o kadar yüksek olacağına dikkat çekerek, kök hücre tedavisinde atın kendine ait kanı kullanıldığı için alerjik reaksiyon riskinin olmadığını ifade etti.

2 BİN TL’YE YENİ HAYAT

Milyon dolar değerindeki atlar 2 bin TL’lik kök hücre tedavisinden sonra yeniden pistlere dönüyor. Yukarıda görülen Vakkas isimli at bu tedaviden sonra birçok yarışı birinci bitirdi./Ankarahaber
 


30 Ekim 2011. 12:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x